• 2017-10-30

Tak to widzę! – powarsztatowa wystawa fotograficzna

Najnowsza wystawa w Galerii Ossolińskiej w Muzeum Pana Tadeusza prezentuje efekty cyklu warsztatów fotografii otworkowej dla dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska, który zainspirowała Jadwiga Nowak-Jeziorańska – żona słynnego „Kuriera z Warszawy”.

„Tak to widzę!”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tak to widzę!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W oparciu o część ekspozycji stałej Misja: Polska i znajdujące się na niej eksponaty przygotowano w Muzeum Pana Tadeusza specjalny program warsztatów tradycyjnej fotografii artystycznej, połączonych z interdyscyplinarnym nauczaniem. Od połowy lipca do końca września 2017 roku edukatorzy Muzeum Pana Tadeusza przeprowadzili 19 bezpłatnych warsztatów dla grup z Dolnego Śląska, które zgłosiły chęć udziału w projekcie. Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie tworzyli od podstaw fotografie w technice camera obscura: od momentu umieszczenia papieru światłoczułego w szczelnej puszce po wywołanie zdjęć w ciemni. W zajęciach wzięło udział 213 uczestników – dzieci i młodzież z różnych miejscowości regionu: od Niechlowa na północy, poprzez Kudowę Zdrój przy granicy z Czechami i Domaniów pod Wrocławiem. Wykonano aż 393 fotografie.

Dla młodych uczestników warsztatów świat tradycyjnej fotografii był wielką niewiadomą, do której podchodzili z dystansem typowym dla swojego pokolenia – mówi koordynatorka projektu Kinga Łaska. – Jednak w miarę pracy, ku ich zdziwieniu, okazywało się, że oświetlona czerwoną żarówką ciemnia i czarno-białe negatywy są ciekawsze niż kolorowy świat cyfrowy, do którego przywykli, i w którym się wychowują. Kawałek papieru, na którym dzieci i młodzież uwiecznili wybrany motyw, był dla nich dowodem, że za pomocą prostych narzędzi, a jednocześnie pracując z cierpliwością i rozwagą, można uzyskać niezwykłe efekty. Zespół edukatorów z radością obserwował ich zaangażowanie w odkrywanie znanego im otoczenia, które nagle okazywało się pełne zaskakujących tematów, wartych uwiecznienia na papierze fotograficznym.

Najlepsze fotografie będą prezentowane na wystawie czasowej w Galerii Ossolińskiej w Muzeum Pana Tadeusza do końca listopada. Przygotowana została również publikacja, która zawiera po jednym zdjęciu każdego uczestnika projektu.

Tak to widzę! – powarsztatowa wystawa fotograficzna
Od 27 października do 30 listopada 2017 roku
Galeria Ossolińska, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR