• 2017-10-30

Tak to widzę! – powarsztatowa wystawa fotograficzna

Najnowsza wystawa w Galerii Ossolińskiej w Muzeum Pana Tadeusza prezentuje efekty cyklu warsztatów fotografii otworkowej dla dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska, który zainspirowała Jadwiga Nowak-Jeziorańska – żona słynnego „Kuriera z Warszawy”.

„Tak to widzę!”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tak to widzę!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W oparciu o część ekspozycji stałej Misja: Polska i znajdujące się na niej eksponaty przygotowano w Muzeum Pana Tadeusza specjalny program warsztatów tradycyjnej fotografii artystycznej, połączonych z interdyscyplinarnym nauczaniem. Od połowy lipca do końca września 2017 roku edukatorzy Muzeum Pana Tadeusza przeprowadzili 19 bezpłatnych warsztatów dla grup z Dolnego Śląska, które zgłosiły chęć udziału w projekcie. Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie tworzyli od podstaw fotografie w technice camera obscura: od momentu umieszczenia papieru światłoczułego w szczelnej puszce po wywołanie zdjęć w ciemni. W zajęciach wzięło udział 213 uczestników – dzieci i młodzież z różnych miejscowości regionu: od Niechlowa na północy, poprzez Kudowę Zdrój przy granicy z Czechami i Domaniów pod Wrocławiem. Wykonano aż 393 fotografie.

Dla młodych uczestników warsztatów świat tradycyjnej fotografii był wielką niewiadomą, do której podchodzili z dystansem typowym dla swojego pokolenia – mówi koordynatorka projektu Kinga Łaska. – Jednak w miarę pracy, ku ich zdziwieniu, okazywało się, że oświetlona czerwoną żarówką ciemnia i czarno-białe negatywy są ciekawsze niż kolorowy świat cyfrowy, do którego przywykli, i w którym się wychowują. Kawałek papieru, na którym dzieci i młodzież uwiecznili wybrany motyw, był dla nich dowodem, że za pomocą prostych narzędzi, a jednocześnie pracując z cierpliwością i rozwagą, można uzyskać niezwykłe efekty. Zespół edukatorów z radością obserwował ich zaangażowanie w odkrywanie znanego im otoczenia, które nagle okazywało się pełne zaskakujących tematów, wartych uwiecznienia na papierze fotograficznym.

Najlepsze fotografie będą prezentowane na wystawie czasowej w Galerii Ossolińskiej w Muzeum Pana Tadeusza do końca listopada. Przygotowana została również publikacja, która zawiera po jednym zdjęciu każdego uczestnika projektu.

Tak to widzę! – powarsztatowa wystawa fotograficzna
Od 27 października do 30 listopada 2017 roku
Galeria Ossolińska, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz