Niepołomice świętują 150 lat samorządu lokalnego

Od 10 listopada w salach Zamku Królewskiego w Niepołomicach można oglądać wystawę, której tematem są Niepołomice, proces tworzenia organizmu miejskiego i kształtowania samorządności. Ekspozycję można oglądać do 7 stycznia 2018 roku.

Widok z lotu ptaka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Widok z lotu ptaka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa stała, zatytułowana Niepołomice. Miasto, czas i ludzie, przedstawiająca historię Niepołomic i Niepołomiczan od czasu rozbiorów Rzeczypospolitej do wybuchu II Wojny Światowej, stanowi bazę do opowieści o samorządzie lokalnym. W tym roku mija bowiem 150 lat od pierwszych wyborów samorządowych na terenie Galicji.

Aranżacja oparta w dużej mierze o wielkoformatowe fotografie, wprowadza w klimat przełomu XVIII i XIX wieku, obrazuje dokonania ówczesnej Rady i Zwierzchności gminnej. Wiek XX ukazany jest w podziale na okres międzywojenny, lata 1950–1989, okres transformacji ustrojowej i odrodzenia samorządu w 1990 roku – do czasów współczesnych.

Wykorzystując dokumenty archiwalne, lokalne kroniki, filmy dokumentalne TVP, oryginalne pocztówki i zachowane w rodzinnych albumach fotografie – pokazano, jak fundamentalną rolę odgrywa demokracja obywatelska, której ważnym ogniwem jest samorząd lokalny i jak jego decyzje zmieniły miasto.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Niepołomickie przy znaczącym udziale mieszkańców Niepołomic.

Niepołomice – tożsamość gminy. 150 lat samorządu lokalnego
Od 10 listopada 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku
Zamek Królewski w Niepołomicach

Dodaj komentarz