Śląska moda na Cranacha

31 października w Muzeum Narodowym we Wrocławiu rusza wystawa zatytułowana Moda na Cranacha. Wystawa ukazująca malarstwo doby Reformacji we Wrocławiu i na Śląsku przygotowana została z okazji 500-lecia upublicznienia przez Marcina Lutra 95 tez w Wittenberdze. Kluczem do tej wyjątkowej prezentacji będzie malarstwo Lucasa Cranacha i skupionego wokół niego kręgu oraz ich wspólne oddziaływanie na Śląsku.

Lucas Cranach st., „Madonna pod jodłami”, ok. 1510, Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lucas Cranach st., „Madonna pod jodłami”, ok. 1510, Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród kilkudziesięciu obrazów pokazywanych na wystawie znajdą się m.in. takie dzieła Lucasa Cranacha jak słynna Madonna pod jodłamiSalome z głową HolofernesaAdama i Ewa czy Niedobrana para.

Nasza wystawa i towarzyszący jej katalog stają się w ten sposób wyrazem kolejnego podziwu i fascynacji dla poczynań tych artystów. Niektórzy gotowi są przypuszczać, że dorobek wittenberskiej pracowni Cranachów zamyka się liczbą przekraczającą 10 000 dzieł, a przecież i ją należałoby uzupełnić i powiększyć o kolejne kreacje – od jakże bogatej i różnorodnej twórczości graficznej po malowanie komnat zamkowych, a nawet prozaicznych sani. Cranachowie byli tytanami pracy, bardziej mieszczańskimi przedsiębiorcami niż humanistycznymi erudytami, znajdowali także czas na politykę i szerokie kontakty towarzyskie. Jednym słowem, byli to artyści niezwykli – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Więcej o wystawie Moda na Cranacha można przeczytać w artykule na stronach serwisu Wydarzenia.o.pl.

Moda na Cranacha
Od 31 października do 30 grudnia 2017 roku
Wernisaż 30 października, godz. 18.00
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR