Śląska moda na Cranacha

31 października w Muzeum Narodowym we Wrocławiu rusza wystawa zatytułowana Moda na Cranacha. Wystawa ukazująca malarstwo doby Reformacji we Wrocławiu i na Śląsku przygotowana została z okazji 500-lecia upublicznienia przez Marcina Lutra 95 tez w Wittenberdze. Kluczem do tej wyjątkowej prezentacji będzie malarstwo Lucasa Cranacha i skupionego wokół niego kręgu oraz ich wspólne oddziaływanie na Śląsku.

Lucas Cranach st., „Madonna pod jodłami”, ok. 1510, Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lucas Cranach st., „Madonna pod jodłami”, ok. 1510, Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród kilkudziesięciu obrazów pokazywanych na wystawie znajdą się m.in. takie dzieła Lucasa Cranacha jak słynna Madonna pod jodłamiSalome z głową HolofernesaAdama i Ewa czy Niedobrana para.

Nasza wystawa i towarzyszący jej katalog stają się w ten sposób wyrazem kolejnego podziwu i fascynacji dla poczynań tych artystów. Niektórzy gotowi są przypuszczać, że dorobek wittenberskiej pracowni Cranachów zamyka się liczbą przekraczającą 10 000 dzieł, a przecież i ją należałoby uzupełnić i powiększyć o kolejne kreacje – od jakże bogatej i różnorodnej twórczości graficznej po malowanie komnat zamkowych, a nawet prozaicznych sani. Cranachowie byli tytanami pracy, bardziej mieszczańskimi przedsiębiorcami niż humanistycznymi erudytami, znajdowali także czas na politykę i szerokie kontakty towarzyskie. Jednym słowem, byli to artyści niezwykli – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Więcej o wystawie Moda na Cranacha można przeczytać w artykule na stronach serwisu Wydarzenia.o.pl.

Moda na Cranacha
Od 31 października do 30 grudnia 2017 roku
Wernisaż 30 października, godz. 18.00
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Która z wymienionych instytucji Twoim zdaniem najlepiej promuje architekturę?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR