Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej

Od 2 listopada 2017 roku do 31 stycznia 2018 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku – w Oddziale Zielona Brama – będzie można oglądać wystawę Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra, której wernisaż odbędzie się 31 października.

„Gwałtowne zamieszki”, przedstawienie tumult na tle religijnym jaki miał miejsce w Gdańsku w 1678 roku. Ze zbiorów Westpreußisches Landesmuseum w Warendorfie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Gwałtowne zamieszki”, przedstawienie tumult na tle religijnym jaki miał miejsce w Gdańsku w 1678 roku. Ze zbiorów Westpreußisches Landesmuseum w Warendorfie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa wpisuje się w program obchodów 500-lecia Reformacji w Gdańsku.

Ogłoszenie 31 października 1517 roku przez nieznanego wcześniej szerszemu gronu mnicha Marcina Lutra 95 tez zdefiniowało losy Europy na kilka następnych stuleci. Dzisiaj jego wystąpienie uznaje się za jedno z wydarzeń symbolicznie kończących średniowiecze i rozpoczynających nowożytność.

Do Gdańska, ówcześnie jednego z największych miast w tej części Europy, słowa Lutra dotarły bardzo szybko i znalazły swoich zwolenników. Ośrodek przyjął protestanckie ideały, które były wyznawane przez większość gdańszczan aż do 1945 roku.
Muzeum Narodowe w Gdańsku wraz z PAN Biblioteką Gdańską, Archiwum Państwowym w Gdańsku i z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska postanowiło przygotować w związku z tym wystawę Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra.
Na ekspozycję składają się obiekty nie tylko ze zbiorów tych instytucji, ale również z innych krajowych i zagranicznych kolekcji.

Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra
Termin: od 2 listopada 2017 roku do 31 stycznia 2018 roku
Wernisaż: 31 października o godzinie 14.00
Muzeum Narodowe w Gdańsku – Oddział Zielona Brama

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR