Blisko 200 prac w wystawie finałowej Bielskiej Jesieni

Dzieła malarskie 69 artystów z całej Polski będą prezentowane na wystawie finałowej ogólnopolskiego konkursu malarstwa Bielska Jesień. Uroczyste otwarcie wystawy i oficjalne ogłoszenie wyników 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 rozpocznie się o godz. 17.00 9 listopada w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, która jest organizatorem przeglądu.

Aleksandra Bujnowska, Bez tytułu 1 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Bujnowska, Bez tytułu 1 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć wszystkie wybrane obrazy, eksponowane po raz pierwszy od wielu lat w takiej ilości: niemal dwustu prac. Eksponowanych w Galerii Bielskiej BWA, ale także w Willi Sixta, XIX-wiecznej, neorenesansowej willi miejskiej, w której kameralnych salach współczesne malarstwo prezentuje się wspaniale – wyjaśnia Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, członek jury Bielskiej Jesieni 2017.

Konkurs malarstwa Bielska Jesień jest organizowany od 55 lat. To przegląd najnowszej twórczości polskich malarzy (na konkurs można nadsyłać prace, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat). Po raz trzeci formuła biennale jest otwarta nie tylko dla twórców z wyższym wykształceniem artystycznym, ale też dla osób, które nie mają takiego wykształcenia lecz wykazują się aktywnością artystyczną i dorobkiem twórczym.

10 listopada o godz. 11.00 w Galerii Bielskiej BWA po wystawie finałowej oprowadzać będą jurorzy konkursu. W komisji Bielskiej Jesieni 2017 zasiedli znani krytycy, historycy sztuki i artyści: Hanna Wróblewska – historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka wystaw, dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki; Jerzy Kosałka – artysta multimedialny, malarz, performer, (przewodniczący jury); Jerzy Truszkowski – malarz, performer, kurator, krytyk sztuki; Ryszard Ziarkiewicz – historyk sztuki, krytyk, kurator; założyciel, wydawca i redaktor naczelny „Magazynu Sztuki w Sieci” oraz Agata Smalcerz – historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka wystaw, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Zwycięzca konkursu otrzyma Grand Prix – Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (20.000 zł) oraz Nagrodę Dyrektora Galerii Bielskiej BWA dla laureata Grand Prix Bielskiej Jesieni 2017 w wysokości 10 tys. zł wraz z organizacją wystawy indywidualnej.

Zdobywca drugiego miejsca otrzyma Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego (20.000 zł); trzeciego miejsca – Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej (10.000 zł). Wręczonych zostanie również pięć wyróżnień regulaminowych (2.000 zł każde). Wyróżnienia przyznaje także osiem redakcji pism i portali: Artinfo.pl, Kwartalnik „Artluk”, Pismo Artystyczne „Format”, „Magazyn Sztuki w Sieci”, Magazyn „Szum”, „Notes na 6 Tygodni”, O.pl Polski Portal Kultury, „Gazeta Wyborcza” Katowice. Nagrodą są różne formy publikacji o wybranym artyście.

Również w piątek, 10 listopada w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się panel dyskusyjny, który poprowadzi prof. Kamil Kuskowski – artysta, kurator, dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Zwiedzający mogą wziąć udział w plebiscycie na najciekawszy obraz Bielskiej Jesieni 2017 wytypowany przez publiczność. Spośród osób, które wypełnią w galerii kupony do głosowania, rozlosowane zostaną nagrody.

43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017
Ogłoszenie wyników konkursu: 9 listopada 2017 roku
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz