• 2017-10-28

Poznając Wzory Przyszłości

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza w dniach od 27 do 29 października 2017 na wykłady, spotkania oraz projekcję filmu Photon w reż. Normana Leto – wszystko w ramach projektu Wzory Przyszłości.

(źródło: materiały prasowe organizatora)

(źródło: materiały prasowe organizatora)

Wzory Przyszłości to unikalny, interdyscyplinarny projekt edukacyjny, popularyzujący szeroko pojęty design i refleksję nad jego wpływem na kształt życia jednostki. Program wykładów i spotkań przygotowano z myślą o licznym gronie odbiorców, mieszkańców Małopolski, zainteresowanych wzornictwem jako projektowaniem rozwiązań dla przyszłości oraz dla studentów kierunków projektowych, kształcących się na uczelniach w regionie (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie).

Design to nie tylko estetyka i funkcjonalność przedmiotów. To sposób twórczego i kompleksowego myślenia w celu projektowania rozwiązań dla przyszłości, z czego wciąż zdaje sobie sprawę jedynie wąskie grono osób. Zaplanowany cykl wykładów i spotkań ze specjalistami połączy w przystępny sposób tematykę sztuki, nowych technologii oraz projektowania użytkowego tak, by umożliwić licznym odbiorcom, także tym niezwiązanym na co dzień z obszarem designu, poznanie najbardziej atrakcyjnych tematów z zakresu projektowania. Zagadnienia te przekładają się choćby na sposoby spędzania czasu wolnego, komfort wykonywanej pracy, zdrowie fizyczne, czy modele kontaktów międzyludzkich i sieci społecznych. Wielowymiarowość mieszcząca się w pojęciu designu i jego nieodłącznych związków z nowymi technologiami, są doskonałym przedmiotem poszerzania wiedzy i dyskusji. Uczestnicy spotkań z ekspertami zmierzą się z urządzeniami wkraczającymi powoli w przestrzeń naszej codzienności, testując m.in. okulary VR (virtual reality), drukarkę 3D czy smartwatche.

W programie przewidziano wykłady:

  1. Virtual Reality – przyszłość rozrywki i usług (Jakub Bartoszek),
  2. Wearable devices – urządzenia, które nosimy na sobie (dr Piotr Bigaj),
  3. Innowacyjne technologie na wybiegu  odzież i materiały przyszłości (dr Marzanna Lesiakowska-Jabłońska),
  4. Drukowanie przestrzenne – wokół drukarek 3D (Błażej Podkówka),
  5. Naukowe dowody na istnienie sztuki współczesnej (Stach Szabłowski),
  6. Projektowanie doświadczenia użytkownika UX DESIGN (Wojciech Kuśmierek)
  7. Prezentacja efektów warsztatów z firmą Newag S.A. przeprowadzonych ze studentami Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, w czerwcu 2017 r.

Projekcja wyjątkowego filmu Photon, w reżyserii Normana Leto, zgłębi obszar designu, który przedstawia zaskakujące rozwiązania architektoniczne dla przyszłości, porusza temat samoreplikujących się maszyn i nowej perspektywy związków człowieka z technologią.

Dla dzieci zaś przewidziano warsztaty pod okiem artystki Moniki Smyły – młodzi uczestnicy zamienią się w projektantów, by spróbować zaprojektować oraz stworzyć przedmioty jeszcze nieistniejące, które mogą być potrzebne w przyszłości.

Tłem dla wydarzeń są warsztaty dla studentów, które odbywały się od 22 do 24 czerwca. Galeria BWA SOKÓŁ przy współpracy z lokalnym producentem, firmą NEWAG S.A, zorganizowała warsztaty dla studentów wzornictwa Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, poprowadzone przez projektantów firmy – Kamila Marszałka i Konrada Nizińskiego. Przez trzy twórczo spędzone dni uczestnicy poznali codzienny rytm funkcjonowania firmy produkcyjnej, jego projektantów i konstruktorów oraz strukturę pracy w takim przedsiębiorstwie, śledząc pełny proces projektowy. Sytuacja ta umożliwiła praktycznie spojrzenie na pracę projektanta form przemysłowych. Warsztaty miały także pokazać w jaki sposób można opracowywać pomysły wzornicze w zadanych warunkach, nie tracąc jednocześnie odwagi twórczego podejścia oraz możliwości eksperymentowania, pozwalającego na odkrywanie nowych rozwiązań w przyszłości. Działanie to pozwoliło zainicjować platformę wymiany kontaktów, rozwijania się, lecz także weryfikacji wyobrażeń o roli projektanta.

Wzory Przyszłości
Od 27 do 29 października 2017 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu

Dodaj komentarz