• 2017-10-28

Tomek Tyndyk – fotograf za kulisami

Galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu 14 zaprasza 6 listopada na spotkanie z fotografem oraz kuratorami zaangażowanymi w powstanie wystawy Szczelina: Łukaszem Rusznicą i Anną Mituś, którzy opowiedzą o koncepcji tego projektu oraz o jej relacji z wystawą prezentowaną w galerii Awangarda BWA Wrocław, zatytułowanej Od Sztucznej rzeczywistości do selfie. Autoportret w polskiej sztuce współczesnej.

Tomek Tyndyk, Autoportret (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomek Tyndyk, Autoportret (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt fotograficzny Tomka Tyndyka, aktora teatralnego i filmowego, nie jest jednak opowieścią o życiu w kulisach teatru, choć przecież wszystkie zostały właśnie tam zrobione. „W całym procesie obowiązywała właściwie tylko jedna zasada: zdjęcia robię podczas przedstawień” – mówi Tomek Tyndyk o swoim projekcie – „Nie chodziło mi o ich dokumentację czy making-of. Chodziło o moją podróż przez te spektakle”.

Tyndyk, zdecydowanie nie jest fotografem teatralnym – choć jest z teatrem związany i o teatrze opowiada. Jednocześnie jako aktor, czyli osoba, dla której kulisy i scena są miejscami oswojonymi, zneutralizowanymi w kategoriach miejsca niedostępnego, koncentruje się na swoich procesach wewnętrznych. Musi znikać, aby pojawiła się postać i w tym sensie kuluary, aktorzy, rekwizyty stają się bohaterami jego zdjęć. Są emocjonalnymi nośnikami wewnętrznych procesów fotografa/aktora.

Nie do końca też interesował mnie efekt, ale to, czy możliwy jest zapis procesu wykluwania się spektaklu i stawania postacią i czy grając będę umiał być jednocześnie fotografem – dopowiada Tyndyk – Zdarzyło mi się na przykład robić zdjęcia będąc na scenie przed publicznością… Czy będę się w stanie rozczłonkować i czy to, że jestem w procesie będzie miało wpływ na zdjęcia.

Wystawa Tomasza Tyndyka w Miejscu przy Miejscu 14 jest częścią ekspozycji Od Sztucznej rzeczywistości do selfie. Autoportret w polskiej sztuce współczesnej w galerii Awangarda BWA Wrocław.

Tomek Tyndyk – aktor teatralny i filmowy, absolwent łódzkiej Filmówki, fotograf. Od 2005 roku należy do zespołu TR Warszawa.

Tomek Tyndyk. Szczelina
Od 6 października do 6 listopada 2017 roku
Finisaż oraz spotkanie z artystą i kuratorami: 6 listopada 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Miejsce przy Miejscu 14 we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR