• 2017-10-28

Tomek Tyndyk – fotograf za kulisami

Galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu 14 zaprasza 6 listopada na spotkanie z fotografem oraz kuratorami zaangażowanymi w powstanie wystawy Szczelina: Łukaszem Rusznicą i Anną Mituś, którzy opowiedzą o koncepcji tego projektu oraz o jej relacji z wystawą prezentowaną w galerii Awangarda BWA Wrocław, zatytułowanej Od Sztucznej rzeczywistości do selfie. Autoportret w polskiej sztuce współczesnej.

Tomek Tyndyk, Autoportret (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomek Tyndyk, Autoportret (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt fotograficzny Tomka Tyndyka, aktora teatralnego i filmowego, nie jest jednak opowieścią o życiu w kulisach teatru, choć przecież wszystkie zostały właśnie tam zrobione. „W całym procesie obowiązywała właściwie tylko jedna zasada: zdjęcia robię podczas przedstawień” – mówi Tomek Tyndyk o swoim projekcie – „Nie chodziło mi o ich dokumentację czy making-of. Chodziło o moją podróż przez te spektakle”.

Tyndyk, zdecydowanie nie jest fotografem teatralnym – choć jest z teatrem związany i o teatrze opowiada. Jednocześnie jako aktor, czyli osoba, dla której kulisy i scena są miejscami oswojonymi, zneutralizowanymi w kategoriach miejsca niedostępnego, koncentruje się na swoich procesach wewnętrznych. Musi znikać, aby pojawiła się postać i w tym sensie kuluary, aktorzy, rekwizyty stają się bohaterami jego zdjęć. Są emocjonalnymi nośnikami wewnętrznych procesów fotografa/aktora.

Nie do końca też interesował mnie efekt, ale to, czy możliwy jest zapis procesu wykluwania się spektaklu i stawania postacią i czy grając będę umiał być jednocześnie fotografem – dopowiada Tyndyk – Zdarzyło mi się na przykład robić zdjęcia będąc na scenie przed publicznością… Czy będę się w stanie rozczłonkować i czy to, że jestem w procesie będzie miało wpływ na zdjęcia.

Wystawa Tomasza Tyndyka w Miejscu przy Miejscu 14 jest częścią ekspozycji Od Sztucznej rzeczywistości do selfie. Autoportret w polskiej sztuce współczesnej w galerii Awangarda BWA Wrocław.

Tomek Tyndyk – aktor teatralny i filmowy, absolwent łódzkiej Filmówki, fotograf. Od 2005 roku należy do zespołu TR Warszawa.

Tomek Tyndyk. Szczelina
Od 6 października do 6 listopada 2017 roku
Finisaż oraz spotkanie z artystą i kuratorami: 6 listopada 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Miejsce przy Miejscu 14 we Wrocławiu

Dodaj komentarz