Polska premiera Bloków w Szczecinie

27 października w Starej Rzeźni w Szczecinie odbędzie się polska premiera filmu Bloki, na którą zaprasza Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, koproducent, oraz twórcy filmu, Marta Zabłocka i Konrad Królikowski. Projekcja filmu odbędzie się w ramach rozpoczynającego się Westivalu – Sztuka Architektury.

Kadr z filmu „Bloki” (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Bloki” (źródło: materiały prasowe)

Film Bloki jest pierwszym, długometrażowym, szerokim i wieloaspektowym obrazem poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od 1956 r. do współczesności. Składają się na niego między innymi wywiady z architektami – najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski. Bohaterami dokumentu są m.in. Henryk Buszko i Aleksandra Franta – twórcy Osiedla Tysiąclecia w Katowicach, prof. Adam Maria Szymski – szczeciński architekt, Filip Springer – dziennikarz, a także sami mieszkańcy bloków.

Scenariusz do filmu w reżyserii Konrada Królikowskiego, napisał on wspólnie z Martą Zabłocką. Za produkcję są odpowiedzialni MediaDizajn i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie w ramach Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film.

Światowa premiera filmu miała miejsce na Architecture Film Festival w Rotterdamie (AFFR) 7 października.

Polska premiera filmu Bloki
27 października o godzinie 20.00
Stara Rzeźnia w Szczecinie

Westival – Sztuka Architektury
Od 27 do 29 października
Szczecin

Dodaj komentarz