Blok filmowy Eastreet 4

Od 20 października trwa Eastreet 4 w Lublinie. Cykl wydarzeń został wpisany w obchody Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. Potrwa do 3 grudnia.

Plakat Eastreet 4 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat Eastreet 4 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eastreet to projekt poświęcony fotografii dokumentalnej z rejonu Europy Wschodniej. To największa inicjatywa tego typu w naszym kraju. Poprzednie edycje prezentowane były m.in. we Francji, Belgii, Chorwacji i Gruzji. Blisko 11 tys. zdjęć zgłoszono do najnowszej, czwartej już edycji Eastreet. Zespół kuratorów wybrał z nich 100 fotografii, wykonanych w 20 krajach przez autorów pochodzących z całego świata. Wybrane zdjęcia zostaną zaprezentowane w formie specjalnie zaaranżowanej wystawy, instalacji plenerowej oraz publikacji książkowej.

W kolejnych tygodniach zostanie zaprezentowany również blok projekcji filmowych.

29 października Lublin podbiją Aksamitni terroryści w reżyserii Ivana Ostrochovsky’ego, Pavola Pekarčíka i Petera Kerekesa. To zabawna, z charakterystycznym dla czeskiego kina, niepozbawiona akcentów ironicznych opowieść o paradoksach poprzedniego systemu. Bohaterowie filmu: Stano, Fero i Władimir to trzej buntownicy, którzy zaplanowali kiedyś zamachy terrorystyczne przeciw komunistycznemu reżimowi w Czechosłowacji. Wszyscy skazani zostali za terroryzm, choć żaden z nich nie zranił i nie zabił człowieka. Twórcy filmu z przymrużeniem oka pokazują historie tych trzech zupełnie przeciętnych i anonimowych mężczyzn, którzy nigdy nie mieli do czynienia z żadną organizacją terrorystyczną. Autorem zdjęć do filmu jest znany fotograf dokumentalny, Martin Kollar.

5 listopada zostanie Bez tytułu. Film Moniki Willi, Michaela Glawoggera Bez tytułu to trwająca ponad cztery miesiące, wiodąca z północy na południe, droga przez kolejne kręgi piekła, przez krzywe odbicia jeszcze sytej i bezpiecznej Europy. Zobaczymy wdzierające się w naszą podświadomość, hipnotyczne obrazy będące śladem zapisu podróży Michaela Glawoggera przez Włochy, Bałkany, kraje Maghrebu i Saharę, aż po wschodnie wybrzeże Afryki. Film został dokończony dwa lata po nagłej śmierci reżysera przez jego współpracowniczkę, Monikę Willi. Zdobył nagrodę MFF Berlin w 2017 roku.

26 listopada Jennifer Baichwal ukaże widzom Sfabrykowany krajobraz. To filmowy zapis wyjątkowej podróży, którą z aparatem w ręku odbył znany i ceniony na świecie kanadyjski fotografik Edward Burtynsky. Artysta, na potrzeby filmu, podejmuje się swego rodzaju śledztwa, którego celem są studia nad estetyką zindustrializowanych krajobrazów. To wyjątkowy głos w dyskusji nad wpływem ludzi na środowisko. Fotograf dokumentuje i portretuje efekty masowej przemysłowej chińskiej rewolucji, która w ciągu kilku lat zasadniczo odmieniła kraj. Jedzie też do Bangladeszu, gdzie składana jest większość odpadów przemysłowych Zachodu. Jego zdjęcia demaskują swój intrygujący, choć czasem przerażający urok.

3 grudnia na ekranach pojawi się 21 x Nowy Jork w reżyserii Piotr Stasik. Polska produkcja z 2016 roku to dokumentalny esej o kondycji współczesnego człowieka. Nowy Jork widziany okiem Piotra Stasika jest kłębowiskiem namiętności, tęsknot, ale i rozczarowań. Poruszające obrazy Nowego Jorku i hipnotyzująca muzyka wprowadzają w trans, dzięki któremu możemy zbliżyć się do nieznajomych. Ten wielopoziomowy film o samotności, tęsknocie za emocjami, i potrzebie komunikacji jest też lustrem, w którym możemy się przejrzeć, jeśli… starczy nam odwagi. 21 x Nowy Jork może być opowieścią o Tobie.

Szczegółowe informacje na temat całego programu Eastreet 4 dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.

Blok filmowy zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku. Projekt Eastreet dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017.

Eastreet 4
Od 20 października do 3 grudnia
Lublin

Dodaj komentarz