• 2017-10-27

Relikwie „na opak”

Ekspozycja ¥€$U$ to już druga prezentacja prac artysty w przestrzeni Leica 6×7 Gallery na Mysiej 3. Po cyklach związanych z codziennym i nocnym życiem Japonii, ¥€$U$ jest pierwszą serią powstałą w Polsce, po powrocie artysty do kraju.

Paweł Jaszczuk, „¥€$U$” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Jaszczuk, „¥€$U$” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od kilku lat artysta tropi te przedmioty i kupuje, głównie przez internet na popularnych stronach typu eBay, Etsy a nawet polskim Allegro. Wszystkie obiekty zostały zainscenizowane w „naturalnym” kontekście i sportretowane zgodnie z ich przeznaczeniem.

Jednym z celów jakie stawia sobie Paweł Jaszczuk jest zwrócenie uwagi na surrealizm mariażu świata kapitalizmu ze światem religii i dewocji we współczesnym świecie. Zdjęcia prezentują całe spektrum przedmiotów, od całkiem zwyczajnych jak ręcznik z podobizną Madonny czy breloczek-krzyżyk ze scyzorykiem, po bardziej niecodzienne: kaczkę do kąpieli z główką Jezusa czy żarówkę z żarnikiem w kształcie krzyża. Projekt ¥€$U$ prowokuje uniwersalne pytania o związki religii, uczuć i przedmiotów (w tym wypadku w redakcji katolickiej). Jaka jest funkcja podobizn Świętych i Boga? Jakie są granice dewocji? Czy dewocja i świętość mogą się wykluczać?

Paweł Jaszczuk obserwuje jak symbole i znaki wraz z masową produkcją zmieniają się w dwuznaczne gadżety. Podczas gdy związane z religią relikwie to przedmioty uważane za wyjątkowe i unikatowe: są oprawione w szlachetne materiały, a ich użytek jest ograniczony do ściśle ustalonego rytuału, sfotografowane przez Jaszczuka rzeczy to relikwie „na opak”. Niejednokrotnie tandetne, przeznaczone do użytku codziennego, powielane w tysiącach egzemplarzy, łatwo można je dokupić jeśli się popsują lub zużyją. Z drugiej strony te codzienne przedmioty są bliższe człowiekowi: artysta podkreśla ich materialność, przynależność do właściciela niejednokrotnie jego intymny z nimi związek. Obiekt wyjęty z poziomu sacrum (przez jego umasowienie i użytkowość) zaczyna funkcjonować w poziomie codzienności, a co za tym idzie – w przestrzeni profanum.

Paweł Jaszczuk, „¥€$U$” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Jaszczuk, „¥€$U$” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Jaszczuk – pochodzi z Warszawy. Z wykształcenia jest projektantem graficznym, absolwentem School of Visual Arts w Sydney w Australii. Przez wiele lat tworzył w Japonii, bacznie obserwując tamtejszą codzienność. Z tego okresu pochodzą dwa najważniejsze dotychczasowe cykle Salaryman i Kinky City, które wystawiał w Berlinie, Pekinie, Kopenhadze, Tokio i Warszawie. Brał także udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie, jest autorem kilku książek w tym najnowszej Everything I Do Is A Baloon z 2016 roku.

Paweł Jaszczuk. ¥€$U$
Od 28 października do 3 grudnia 2017 roku
Wernisaż: 27 października 2017 roku, godz. 19.00
Leica 6×7 Gallery w Warszawie

Dodaj komentarz