VII Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu

W Kaliszu od 3 do 5 listopada odbywać się będzie VII Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej organizowany przez Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka. W programie znalazł się VII Turniej Jednego Wiersza im. Wandy Karczewskiej, wystawa zdjęć Arka Łuszczyka, liczne spotkania autorskie, pokazy filmowe i prelekcje.

Program Festiwalu im. Wandy Karczewskiej (źródło: materiały prasowe)

Program Festiwalu im. Wandy Karczewskiej (źródło: materiały prasowe)

Stowarzyszenie Łyżka Mleka już siódmy raz organizuje festiwal, którego patronką jest Wanda Karczewska, poetka, powieściopisarka i krytyk teatralna, związana z „młodym duchem, najstarszym miastem w Polsce”. Karczewska urodziła się w 1915 roku w Wieliczce w rodzinie od pokoleń związanej z Kaliszem, gdzie skończyła Gimnazjum Sióstr Nazaretanek. Studiowała W Poznaniu i Warszawie. Autorka między innymi Ludzi spod żagli, Jeszcze jednej godziny czy tomów poetyckich Wizerunek otwarty i Powrót do Kalińca zmarła w 1995 roku w Łodzi.

Jednym z głównych punktów festiwalowego programu jest Turniej Jednego Wiersza, w którym pula nagród: wynosi 4 tysiące złotych. W jury zasiądą: Joanna Chachuła, Robert Rybicki, Marek Stachowiak, a rolę sekretarza będzie pełniła Aleksandra Konieczny.

Karol Samsel, Krzysztof Schodowski i Roman Rojewski w rozmowie z Izabelą Fietkiewicz-Paszek opowiedzą o serii Powrót do Karczewskiej, za sprawą której Stowarzyszenie Łyżka Mleka przywraca czytelnikom twórczość i przybliża postać patronki festiwalu. W tym roku podczas festiwalu odbędzie się premiera książki Tragedia prowincjonalna. Rezerwat, która jest czwartą opublikowaną w serii Powrót do Karczewskiej.

Liczne prezentacje literackie pozwolą uczestnikom festiwalu na spotkanie za autorami i ich najnowszymi publikacjami. Pojawią się między innymi: Leszek Żuliński i Moje podróże literackie, Stefan Jurkowski i jego Spacer do siebie czy Stacja wieży ciśnień Dawida Mateusza, z którym rozmawiać będą Samsel i Schodkowski. Na spotkaniu prowadzonym przez Magdalenę Koperską i Izabelę Fitkiewicz-Paszek wystąpią: Barbara Janas-Dudek, która zaprezentuje za wcześnie na rytuały, Marcin Królikowski i Joanna Michalska z Opowieścią dwunastopiętrową. Grozami poetyckimi oraz Robert Kania – wołynie i inne wiersze. Z kolei Puste noce. 31 odbić Ostrołęki zaprezentują ich współautorzy. Krzysztof Mich przy okazji tego spotkania opowie też o swoim Idąc, a Karol Samsel – o poemacie Autodafe.

Wizualnym dopełnieniem festiwalu będą wystawa zdjęć – Arka Łuszczyka pt. Chiny. Miejsca i ludzie oraz Kacpra Jakubowskiego. W programie festiwalu znalazły się też pokazy filmów Kręci nas literatura.

Teatr Bez Rzędów wystąpi ze spektaklem Umarł król, niech żyje knur w reżyserii L.Walickiego, inspirowanym farsą J.M.Rymkiewicza Król Mięsopust. To sztuka w sposób dowcipno-perwersyjny traktująca o żądzy władzy, posiadania i żądzy w ogóle. Rzecz o deprawacji, degeneracji i demoralizacji – czyli dobrze znanych współcześnie chorobach. Całokształtu dopełnia sugestywna scenografia Kamili Grzybowskiej-Sosnowskiej, oraz muzyka Joaquin Rodrigo.

Nie zabraknie też muzyki. Włodzimierz Sypniewski i Michał Rybacki wystąpią z recitalem Tribute to Cohen, a Jarosław Chojnacki da koncert piosenki literackiej pt. Horyzont zdarzeń.

Ponadto Aneta Kolańczyk wygłosi wykład o Adamie Asnyku, a w razie gdyby komuś mało było poezji, pojawią się też Grupa Poetycka Desant i Grupa Poetycka TenSamCel, które z pewnością uzupełnią wszelkie niedobory. Tym bardziej, że to nie wszystkie punkty programu.

VII Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej
Od 3 do 5 listopada 2017 roku
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Dodaj komentarz