6 faktów o dzikich zwierzętach, o których nie miałeś pojęcia

Wydaje Ci się, że dzikie zwierzęta nie mają przed Tobą tajemnic? Otóż mają i to takie, których w ogóle się po nich nie spodziewasz. Sądzisz, że gepard jest szybkim i bezlitosnym zwierzęciem? A może, że lew jest największym kotem? Otóż nie. Chcesz wiedzieć dlaczego?

(źródło: materiały prasowe)

(źródło: materiały prasowe)

Fakt 1. Gepard – słynie z tego, że w biegu osiąga prędkość około 120km/h. To prawda, ale… utrzymuje te prędkość tylko przez kilka sekund! Dodatkowo, mimo tego, że potrafi osiągnąć tak imponującą prędkość biegu podczas polowania – aż 60% jego polowań kończy się niepowodzeniem. Dlaczego? Ponieważ najczęściej poluje na gazele, które również są bardzo szybkie, więc jeżeli w ciągu kilku sekund osiągnięcia najwyższej prędkości nie uda mu się jej dopaść, będzie musiał poczekać, aż się zregeneruje i znów spróbować zapolować.

Fakt 2. Największym dzikim kotem świata jest… Tygrys syberyjski. Jego waga może wynosić nawet 400 kg! ( Największy tygrys syberyjski hodowany w niewoli osiągną wagę blisko 460 kg!) To aż o 50 kg więcej, niż w przypadku największego lwa na świecie. Tygrysy, mimo tego, że są największymi na świecie kotami żyjącymi na wolności, są dość zróżnicowane w kwestii swoich rozmiarów. Najmniejszy tygrys, to tygrys sumatrzański, który osiąga 2 m długości i jedyne 100 kg wagi.

Fakt 3. Żyrafa potrafi lizać wnętrze swoich uszu. Zawdzięcza to swojemu długiemu językowi, który osiąga nawet 50 cm. Język służy żyrafie do zrywania liści, a także czyszczenia nosa. Zabarwiony jest na purpurowo-czarno, co chroni go przed poparzeniami słonecznymi, na które jest narażony podczas zrywania liści ze szczytów drzew, w upalne dni.

Fakt 4.Rekiny przez całe życie mogą mieć nawet do 30.000 zębów. Dzieje się tak, dlatego, że w swojej szczęce posiadają od 5 do 15 rzędów zębów. Dlatego, jeżeli ząb rekina łamie się lub wypada, nowy przesuwa się do przedniego rzędu nawet w ciągu jednego dnia!

Fakt 5. Wilki mają czaszki i mózgi większe od zwykłych psów. Badania przeprowadzane na psach i wilkach dowodzę, że dorosły pies stoi na poziomie intelektualnym wilczego szczenięcia. Dlatego wilki nie dają się kontrolować nie są podatne na tresurę.

Fakt 6. Hipopotamy zawsze wydawały Ci się milusie i przyjazne? Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz. To najniebezpieczniejsze zwierzęta w Afryce. Potrafią być bardzo agresywne, zwłaszcza jeżeli posiadają młode. dodatkowo pilnie strzegą swojego terytorium – ten kto na nie wejdzie, od razu jest atakowany. Są nieprzewidywalne i, mimo swojej wagi, bardzo szybkie. Hipopotamy zabijają rocznie więcej ludzi niż lwy lub rekiny.

Zaskakujące prawda? Który fakt zadziwił Cię najbardziej? Bo ludzie najczęściej zaskoczeni są tym, jak odmienna od ich domysłów jest natura hipopotama. Dlatego miłośnikom tych zwierząt polecamy oglądanie ich w zoo, albo zakup bluz i koszulek ze zwierzętami. Bo zdecydowanie bezpieczniej jest podziwiać je z dystansu i trzymać się jak najdalej od terytoriów, które zamieszkują.

Dodaj komentarz