Znamy pierwszego headlinera Open’er Festival 2018!

Animowana supergrupa, która stała się światowym fenomenem, po raz pierwszy wystąpi na festiwalowej scenie w Polsce. 6 lipca 2018 Damon Albarn z zespołem pojawi się w Gdyni.

Gorillaz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gorillaz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od czasu ich pierwszego wydawnictwa w 2001 roku Gorillaz okazali są jednym z najbardziej unikalnych i ikonicznych zespołów. Stali się globalnym zjawiskiem i osiągnęli sukces, który stał się przełomem w muzyce popularnej. Debiutancki album Gorillaz sprzedał się w nakładzie 6 milionów egzemplarzy i zawierał uwielbiane po dziś dzień single Clint Eastwood i 19-2000. Następca debiutu, wydany w 2005 roku Demon Days, przyniósł im jeszcze większą popularność, a single DARE, Dirty Harry i nagrodzony Grammy Feel Good Inc. stały się hitami w Europie i Ameryce. Ten moment to także ich pierwszy nr 1 w Wielkiej Brytanii – na szczyt listy wspiął się DARE – oraz opinia jednej z najlepszych płyt roku.

W 2010 roku Gorillaz powrócili ze swoją trzecią płytą zatytułowaną Plastic Beach, swoistą podróż ze Wschodu na Zachód w towarzystwie tak zróżnicowanych gości, że trudno było w tamtym czasie o większy eklektyzm. Razem z Gorillaz nagrywali Lou Reed i Snoop Dogg, De La Soul i Mos Def, ale także The Syrian National Orchestra Of Arabic Music i pokręcona jazzowa formacja Hypnotic Brass Ensemble. Do składu dołączyli wtedy znani z The Clash Mick Jones i Paul Simonon, którzy zagrali razem po raz pierwszy od czasu rozpadu swojej macierzystej formacji. Przy okazji Plastic Beach Gorillaz zagrali pierwszą pełną trasę koncertową obejmującą zarówno występy festiwalowe, jak i koncerty w wielkich halach.

Wydany w tym roku HUMANZ, pierwszy album Gorillaz od siedmiu lat, to ich najbardziej aktualny, bogaty i panoramiczny album, opisywany jako rowerowa przejażdżka przez hip hop, R’n'B, pop, reggaeton, soul i rock and roll. Na HUMANZ Murdoc, Noodle, Russel i 2D jak zwykle zaprosili do współpracy grono uznanych artystów (wśród nich m.in. Jehnny Beth z Savages, Danny’ego Browna, Benjamina Clementine’a, De La Soul, Grace Jones, Zebra Katz, czy Pusha T) i ponownie przesuwają granice współczesnej muzyki.

Gorillaz
6 lipca 2018 roku
Open’er Festival 2018
Organizator: Alter Art
Lotnisko Gdynia-Kosakowo

Dodaj komentarz