Pokazy filmowe na Festiwalu Tradycji Literackich

Festiwal Tradycji Literackich zaprasza na współczesne filmy, które w sposób nieoczywisty dyskutują z tradycją romantyczną. Za nami już polski obraz Obława w reżyserii Marcina Krzyształowicza, a przed nami jeszcze antywestern Slow West i włoski Cudowny młodzieniec. Pokazy odbędą się 28 października i 16 listopada.

„Cudowny młodzieniec”, reż. Mario Martone (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Cudowny młodzieniec”, reż. Mario Martone (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kurator programu filmowego – Adam Kruk – wybrał do festiwalu współczesne filmy, które w sposób nieoczywisty dyskutują z tradycją romantyczną: polską, ale także włoską i anglosaską. Po dobrze przyjętym pokazie polskiego filmu Obława, który pokazywany był w pierwszy dzień trwania Festiwalu Tradycji Literackich, czas na produkcje zagraniczne.

Już w najbliższą sobotę odbędzie się pokaz filmu Slow West z 2015 roku. Kowboj i romantyk na Dzikim Zachodzie. Nagrodzony w Sundance (anty)western Szkota Johna Macleana postrzegać można jako dekonstrukcję mitu romantycznego poety i dialog z jego filmowymi przedstawieniami (nawiązania do portretu Williama Blake’a z Truposza Jima Jarmuscha), problematyzujący koncepcję romantycznej miłości, a także pozycję kobiet w wyobrażeniowości romantycznej.

Interesowało mnie, jak romantyzm poradziłby sobie w świecie aż nazbyt nieromantycznym, gdzie ludzie zachowują się jak zwierzęta. Chciałem zadać pytanie o to, która postawa bardziej się opłaca. Czy lepiej być optymistą – niczym wolterowski Kandyd widzieć najlepszą wersję wszystkiego, czy też, jak grany przez Michaela Fassbendera Silas, darzyć świat graniczącą z cynizmem nieufnością? – mówi John McLean, reżyser filmu.

Slow West bada także różnice między Starym Kontynentem a Dzikim Zachodem, ukazując nieprzystawalność romantycznych uniesień do brutalnie wykuwanego nowego świata. Ostatni film w programie Festiwalu Tradycji Literackich to pokazywany na festiwalu w Wenecji film Mario Martone, neapolitańskiego reżysera filmowego i teatralnego, ukazującego zazwyczaj wzajemne relacje jednostek i społeczności w kontekście historii, utopii i pamięci. W Cudownym młodzieńcu biografia i poezja Giacomo Leopardiego (w tej roli Elio Germano), będącego we Włoszech wręcz archetypem romantyka, staje się pretekstem do namysłu nad mitem nieszczęśliwego poety. Mitem rozpostartym między radykalnym autobiografizmem i poetyzacją własnego cierpienia a bardzo konkretnymi problemami autora Dziełek moralnych: powolnym rozkładem zdrowia, samotnością, uzależnieniem od innych czy niesatysfakcjonującym życiem uczuciowo-erotycznym. Martone w klasycznej konstrukcji znajduje miejsce dla autorskich wizji, budując swą gramatykę filmową z cytatów literackich i teatralnych oraz sugestywnych, wręcz delirycznych obrazów – dokładnie tak, jak robi to poezja Leopardiego.

„Slow West”, reż. John Maclean (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Slow West”, reż. John Maclean (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokazy filmowe na Festiwalu Tradycji Literackich
Slow West, reż. John Maclean, sobota, 28 października 2017, godz. 17.00
Cudowny Młodzieniec, reż. Mario Martone, czwartek, 16 listopada 2017, godz. 20.00
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz