Two 4 One

BWA Zielona Góra zaprasza na wystawę Two 4 One, która prezentuje prace Dominiki Olszowy, Antoine’a Donzeaud, Alexa Rathbone’a i Cezarego Poniatowskiego.

„Two 4 One”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Two 4 One” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chciałeś zostać kreatywnym guru, strategiem-wizjonerem. Poznałeś sporo osób, które tworzą wyjątkowe rzeczy i zmieniają zasady rynku. Zaangażowanych jednocześnie w najdrobniejsze szczegóły. Prawdziwi konstruktorzy. Chciałeś być jednym z nich.

Zaczęło się od jednego kliknięcia. Wystarczało, by dać do zrozumienia innym, że ich lubisz. Oni też mogli odpowiedzieć polubieniem. Zapostowanie fotki przedstawiającej pracę ulubionego artysty było łatwe. Zrobienie pracy wymagałoby odpowiednich kompetencji i odrobiny sprytu. W końcu zacząłeś sam rozważać bycie artystą. Wyszukiwałeś mniej popularne kanały dystrybucji, z których mogłeś korzystać bez konieczności zbyt długiego zastanawiania się zanim coś tam wrzuciłeś, bez afirmacji i złośliwych komentarzy innych użytkowników. Poznawałeś niszowe outlety z prawie zerową ilością subskrybentów. Postanowiłeś w tajemnicy śledzić aktywność jednego konkretnego artysty na krótko przed otwarciem nowej wystawy. Wykorzystywał różne media a ostatnio osiągnął imponującą pozycję i sukces. Jego prace były prezentowane przez wiele instytucji, na targach sztuki. Wystawy, nad którymi pracował, były planowane z dużym wyprzedzeniem. Wszystkie miały kuratora, tekst wprowadzający, a na wernisażu było dobre wino. Wszystko wydawało się iść zgodnie z planem, również w wypadku tej konkretnej wystawy. Nie licząc budżetu, który nie mógł być bardziej żałosny.

Kurator: Romuald Demidenko

Dominika Olszowy (ur. 1987 w Gorzowie Wielkopolskim, PL) – realizuje prace na pograniczu różnych mediów, wykorzystując m.in. wideo, performans, rzeźbę, instalację i scenografię. Absolwentka kierunku intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w pracowni wideo prof. Marka Wasilewskiego. Członkini i współzałożycielka gangu motorowerowego Horsefuckers M.C. Tworzy efemeryczną Galerię Sandra (od 2008 roku). Jej prace były prezentowane ostatnio m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie Gallery Chateau2F w Tokio i w kolaboratywnej wystawie indywidualnej wspólnie z Cezarym Poniatowskim w Zonie Sztuki Aktualnej, Akademii Sztuki w Szczecinie (2017). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Alex Rathbone (ur. 1987 w Middlesex, UK) – tworzy rysunki, malarstwo, murale i asamblaż, używa w swojej pracy języka wizualnego zaczerpniętego z niezależnych narracji obrazkowych i gier fabularnych. Jego ostatnia wystawa indywidualna On this evening, Thoughts emerge, Fully formed była prezentowana przez Valentin project room w Paryżu (2017). Jego prace były również pokazywane niedawno w takich miejscach, jak Yvonne Lambert w Berlinie (2017), w ramach Glasgow International (2016), czy na wystawie International Emerging Artists From the Ernesto Esposito Collection w Salerno, we Włoszech (2016). Studiował w Glasgow School of Art, Chelsea College of Art and Design w Londynie oraz UDK w Berlinie. Ostatnio wydał swoją książkę w formie gry fabularnej The Cobbled Paths Under my House (head). Związany z galerią Frutta w Rzymie. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Antoine Donzeaud (ur. 1985 w Vitry-sur-Seine, FR) – ukończył l’Ecole Nationale Supérieure d’Art w Villa Arson w Nicei. Studiował również malarstwo w UCLA, w Kalifornii. Jego prace były prezentowane w takich miejscach jak Rupert w Wilnie, Rivoli2 Foundation w Mediolanie, Valentin w Paryżu, Ashes/Ashes w Los Angeles, Nicodim w Bukareszcie. Dzięki umiejętnemu łączeniu w swoich projektach malarstwa, rzeźby i wideo, realizuje instalacje, w których ciężar dzieła równoważą nowe odczytanie użytego materiału i lapidarność młodzieńczej nonszalancji. Donzeaud jest dyrektorem przestrzeni projektów Exo Exo prowadzonej wspólnie z Elisą Rigoulet. Od 2013 roku prezentują wystawy i projekty międzynarodowego środowiska artystów i kuratorów. Współpracuje z Galerią Valentin w Paryżu. Mieszka i pracuje w Paryżu.

Cezary Poniatowski (ur. 1987 w Olsztynie, PL) – studiował na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (2006-2012). Zajmuje się malarstwem, tworzy także rysunki, kolaże, obiekty i instalacje. Jego prace były prezentowane ostatnio w kolaboratywnej wystawie indywidualnej z Dominiką Olszowy True Romance w Zonie Sztuki Aktualnej, Akademii Sztuki w Szczecinie i Eternal Lunch ze Sławkiem Pawszakiem w Domu Słowa Polskiego (2017). Brał udział w wystawach m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, BWA Wrocław, BWA Tarnów, BWA Olsztyn, Galerii Labirynt w Lublinie. Laureat Grand Prix XI Konkursu Gepperta we Wrocławiu w 2013. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje z galerią Piktogram. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Two 4 One. Dominika Olszowy, Alex Rathbone, Antoine Donzeaud, Cezary Poniatowski
Kurator: Romuald Demidenko
Od 27 października do 26 listopada 2017 roku
Wernisaż: 27 października 2017 roku, godz. 19.00
BWA Zielona Góra

Dodaj komentarz