• 2017-10-25

Weronika Szczawińska reżyseruje Wojnę światów

Spektakl oparty na jednej z najważniejszych powieści science fiction Wojnie światów Herberta George’a Wellsa przygotowywany jest przez Weronikę Szczawińską w sosnowickim Teatrze Zagłębia.

Herbert George Wells, „Wojnie światów”, reż Weronika Szczawińska (źródło: materiały prasowe teatru)

Herbert George Wells, „Wojnie światów”, reż Weronika Szczawińska (źródło: materiały prasowe teatru)

Wiktoriański salon z jego osobliwymi zwyczajami i pozornie nieśmiertelną hierarchią społeczną. Beztroskie godziny dysput przy rytualnych herbatkach przerywa nagła inwazja pozaziemskiej cywilizacji. Trudno jednak wyobrazić sobie to, że w ten bezpieczny świat mogłaby wkroczyć brutalna wojna.

Atak dążącej do całkowitej destrukcji ludzkiego świata siły staje się w spektaklu punktem wyjścia do poszukiwania odpowiedzi na dotkliwie współczesne pytania. Do kogo należy Ziemia? Czy tylko do człowieka? Czy hierarchiczny porządek świata jest naturalny? Jak szybko można zostać uchodźcą? Czy na prowincji na pewno jest bezpiecznie? I czy można żyć bez kontaktu z tym, co inne i obce?

Książka Wellsa  jest czymś o wiele więcej niż tylko zgrabną retro-opowieścią, prekursorską wobec niektórych wynalazków technicznych. Czytana dzisiaj zaskakuje – nie tyle futurystyczną wizją totalnej wojny, co perspektywą, którą Wells przyjmuje wobec uświęconego, antropocentrycznego (i w ogóle: hierarchicznego) porządku świata. W naszym ujęciu Wojna światów to istotna przypowieść na czasy, których najważniejszym słowem jest „kryzys” i trudna bajka dla dorosłych dzieci ery Antropocenu. Wykorzystując fragmenty fabuły powieści H.G. Wellsa chcemy opowiedzieć o pysze, która buduje imperia i sankcjonuje przemoc, ale także zaprosić na sceniczne ćwiczenia z obcości i empatii – mówi Weronika Szczawińska.

Realizatorzy:

Reżyseria i adaptacja: Weronika Szczawińska
Adaptacja, dramaturgia i opracowanie muzyczne: Piotr Wawer jr.
Scenografia i kostiumy: Daniel Malone

Występują: Natasza Aleksandrowitch, Michał Bałaga, Ryszarda Bielicka-Celińska, Agnieszka Bieńkowska, Kamil Bochniak Beata Deutschman, Łukasz Stawarczyk.

Herbert George Wells, Wojnie światów
Przekład: Henryk Józefowicz
Premiera: 4 listopada 2017 roku, godz. 18.00
Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Dodaj komentarz