Sztuka książki: co robi ilustracja?

25 października w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie w ramach cyklu Sztuka książki odbędzie się spotkanie dotyczące ilustracji.

Grafika cyklu „Sztuka książki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grafika cyklu „Sztuka książki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka książki to cykl wykładów i spotkań przybliżających najważniejsze kwestie związane z projektowaniem książek. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych projektowaniem graficznym – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Prowadzący – doświadczeni projektanci i teoretycy tematu – omawiają zasady sztuki projektowania i zwrócą uwagę na relację tekstu i obrazu.

Jaką rolę odgrywa współcześnie ilustracja? Czy polska ilustracja różni się od ilustracji międzynarodowej? A jeśli tak, to czym? Czy rzeczywiście mamy dziś piękniejsze książki niż w przeszłości? Czy są one dostępne dla wszystkich? Czy poprzez książki dla dzieci można wpływać na ich gust? I co z gustami rodziców? Jak wygląda polski rynek ilustracji z perspektywy wydawcy i jak zmienił się przez ostatnią dekadę? O tych i innych problemach rozmawiać będą Ewa Stiasny, Urszula Palusińska oraz Izabella Kaluta.

Ewa Stiasny jest ilustratorką oraz współzałożycielką i dyrektorką artystyczna wydawnictwa Dwie Siostry. Ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych, projektuje i ilustruje książki (między innymi opowiadania Toona Tellegena i Mikołaja Łozińskiego). Wydawała książki Mizielińskich, Jana Bajtlika, a także mistrzów polskiej ilustracji: Bohdana Butenki, Teresy Wilbik, Gabriela Rechowicza. Organizuje też Jasnowidze – konkurs dla ilustratorów.

Urszula Palusińska to twórczyni filmów animowanych i ilustratorka młodszego pokolenia. Ukończyła grafikę na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Książka Majn Alef Bejs z jej ilustracjami zdobyła prestiżową Bologna Ragazzi Award w kategorii nonfiction, a także srebrną nagrodę ED Awards, wyróżnienia na biennale ilustracji Ilustrarte w Lizbonie oraz w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Jej filmy animowane były prezentowane na najważniejszych polskich festiwalach filmowych.

Izabella Kaluta jest menadżerką kultury, redaktorką i autorką, a od 2007 roku także kuratorką polskiego stoiska kolektywnego na Bologna Book Fair, najważniejszych międzynarodowych targach książki dla dzieci. Wystawa It’s a Strange World: 20 Illustrators from Poland, pokazywana w New Delhi, Chicago i Pekinie, której jest autorką, była wyróżniona przez międzynarodowe jury na Beijing Design Week 2016.

Cykl Sztuka książki wpisuje się w działania Biblioteki MOCAK-u dotyczące przenikania się sfer sztuki i literatury, a także nawiązuje do artystycznych poszukiwań twórców z Kolekcji MOCAK-u.

Sztuka książki: co robi ilustracja?
25 października o godzinie 17.00
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Dodaj komentarz