Wyrwane z kontekstu

Obiekty tradycyjnej sztuki kameruńskiej, które po przetransportowaniu do Europy w czasach podbojów kolonialnych, były poddawane konserwacji i archiwizacji oraz były wystawiane w instytucjach sztuki. W wyniku tych procesów te zatraciły swoje oryginalne funkcje i zostały pozbawione pierwotnych znaczeń. Artyści zastanawiają się jak można przypisać im nowe znaczenia bez sankcjonowania specyfiki ich historii.

„Cień słońca”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Cień słońca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncepcja wystawy Cień słońca ukształtowała się po wizycie Olivier Guesselé-Garai i Antje Majewski w Muzeum Narodowym w Szczecinie, gdzie odkryli oni zbiór obiektów pochodzących z Kamerunu. W ramach współpracy z Ewą Prądzyńską dyrektor Działu Kultur Pozaeuropejskich, skupili się na kolekcji Fartuszków z koralików, czyli ornamentalnych przepasek paciorkowych pochodzących z Północnego Kamerunu, przewiązywanych wokół bioder. Zainteresowały ich wówczas również kosze oraz inne obiekty wywodzące się z tego regionu. Wiosną 2017 artyści udali się w ramach projektu na wyprawę badawczą do Kamerunu.

Wystawa Cień słońca nawiązuje również do prywatnej historii Antje Majewski and Olivier Guesselé-Garai. Majewski urodziła się w Niemczech, ale posiada polskie korzenie, Guesselé-Garai z kolei jest Francuzem o korzeniach kameruńskich. Zarówno Majewski jak i Guesselé-Garai wykorzystali wystawę Cień słońca jako świetną okazję do prześledzenia sposobów w jaki kultury wpływają na siebie i się mieszają w wyniku pokojowych, bądź też trudnych i pełnych przemocy zdarzeń w historii.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie Cień słońca jest wystawa grupowa The Shadow Waiting for the Full Moon w Galerii Obrońców Stalingradu 17 (24 października, godz. 20.30).

Cień słońca. Olivier Guesselé-Garai, Antje Majewski
Kuratorka: Aurelia Nowak
Od 25 października do 9 grudnia 2017 roku
Otwarcie wystawy: 24 października 2017 roku, godz. 19.00
Zona Sztuki Aktualnej, Galeria Akademii Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz