• 2017-10-23

Koncert Paganini na nowo

Maestro Wojciech Rajski oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają 28 października na koncert Paganini na nowo, sięgający do twórczości najznakomitszego skrzypka-wirtuoza wszechczasów — Niccolò Paganiniego.

„Paganini na nowo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Paganini na nowo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Powstałe w latach 1802–1817 Kaprysy Niccolò Paganiniego do dziś dnia pozostały zbiorem wirtuozowskich utworów skrzypcowych, niedoścignionych zarówno pod względem bogatej i oryginalnej inwencji twórczej kompozytora, jak i w zakresie trudności technicznych związanych z ich wykonaniem.

Na sobotnim koncercie zaprezentowane zostanie unikatowe w całej literaturze skrzypcowej dzieło – zbiór wybranych Kaprysów Paganiniego, tym razem w opracowaniu na orkiestrę smyczkową. Solistą wieczoru będzie niezwykle utalentowany młody skrzypek Niklas Liepe. Pochodzący z Getyngi artysta urzeka słuchaczy czystością i jasnością gry oraz „słodyczą skrzypiec, których miękkie i emocjonalne dźwięki oczarowują”. Solista wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot wystąpi pod batutą Zygmunta Rycherta.

Niklas Liepe – skrzypek ur. 1990 roku w Getyndze. Obecnie, po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Hanowerze i Kolonii, Niclas pogłębia swoje umiejętności, studiując na kierunku Master of Music in International Violin Solo Performance w Kronberg Academy. Młody skrzypek uczestniczył w konsultacjach mistrzowskich w Europie i USA, jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, w tym Next Generation czy Braunschweig Classix Festival, występował w tak prestiżowych miejscach jak Filharmonia Kolońska, Filharmonia w Essen, Alte Oper we Frankfurcie i Beethovenhouse w Bonn.

Program:

  • Niccolò Paganini – Kaprysy w opracowaniu na skrzypce solo i orkiestrę
  • Gioacchino Rossini – Sonata nr 1 G-dur, Sonata nr 2 A-dur
  • Antonio Vivaldi – Concerto grosso nr 11, op. 3 RV 565

Wystąpią:

  • Polska Filharmonia Kameralna Sopot
  • Niklas Liepe – skrzypce
  • Zygmunt Rychert – dyrygent

Paganini na nowo
28 października 2017 roku, godz. 18.00
Polska Filharmonia Kameralna, Sopot

Dodaj komentarz