Warszawski Pawilon Architektury Zodiak już za rok!

Na rok przed otwarciem nowej odsłony Pawilonu Zodiak – siedziby Warszawskiego Pawilonu Architektury – Oddział Warszawski SARP zaprasza do udziału w wydarzeniach poświęconych architekturze, które odbywać się będą od 26 do 29 października. Do zobaczenia za rok w Zodiaku! to akcja artystyczna w przestrzeni miejskiej, spacer architektoniczny i warsztaty oraz spotkanie z gospodarzami i kuratorami zagranicznych pawilonów architektury.

„Do zobaczenia za rok w Zodiaku!”  – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Do zobaczenia za rok w Zodiaku!” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Październikowe wydarzenia są jednym z pierwszych działań inicjujących funkcjonowanie Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak, który mieścił się będzie w wyremontowanym Pawilonie Zodiak przy Pasażu Wiecha w Warszawie. Tegoroczna akcja Do zobaczenia za rok w Zodiaku! składa się z trzech części, stanowiących zapowiedź przyszłego programu Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak. Są to: spotkanie i debata z udziałem gości z zagranicznych pawilonów architektury, edukacyjne warsztaty architektoniczne dla dzieci i rodziców oraz artystyczne interwencje w przestrzeni wokół Pawilonu.

Będziemy zastanawiać się nad rolą mieszkańców miast, w procesie projektowania przestrzeni, która nas otacza. Porozmawiamy też o idei „miasta wspólnego” i o roli, jaką w kontekście jego rozwoju pełnią mieszkańcy, instytucje publiczne, jak również pawilony i centra architektury, na przykładzie Amsterdamu, Kopenhagi czy Budapesztu – mówi o programie wydarzeń Marcin Mostafa, Pełnomocnik OW SARP ds. programu WPA Zodiak.

Twórcy Warszawskiego Pawilonu Architektury w centrum swoich działań stawiają odbiorcę, dlatego wraz z rozpoczęciem pierwszych działań programowych uruchamiają również długofalowy proces rozwoju publiczności, który przełoży się na strategię funkcjonowania i programowania nowego, kulturotwórczego miejsca w Warszawie.

Idea Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak wywodzi się z potrzeby stworzenia miejsca będącego nie tylko centrum wiedzy o architekturze, ale też forum otwartym na żywy dialog o architekturze i rozwoju miasta. Miejscem tym, które połączy wszystkie te funkcje, stanie się zmodernizowany przez m. st. Warszawa, Pawilon Zodiak.

Budynek, w którym dawniej mieścił się bar Zodiak, to perła architektury powojennego modernizmu. Przywrócenie świetności temu miejscu wpisuje się w program rewitalizacji całego zespołu Ściany Wschodniej. Mamy nadzieję, że Nowy Pawilon Zodiak wraz z przyległym placem napełni życiem ten dotąd zaniedbany, ale szczególnie istotny fragment centrum Warszawy – mówi Maria Saloni-Sadowska, Prezes OW SARP.

Na czterodniowy program Do zobaczenia za rok w Zodiaku! złoży się między innymi Balet przestrzenny – badanie performatywne Izy Rutkowskiej i studentów Szkoły Nauk Praktycznych w dniach od 26 do 28 października, taneczna gra z przestrzenią miejską inspirowana Baletem Triadycznym Oskara Schlemmera – wybitnego przedstawiciela Bauhausu. Badacze przestrzeni – interdyscyplinarna grupa tancerzy, architektów i antropologów wcieli się w rolę performerów. W specjalnie skonstruowanych przez artystkę geometrycznych kostiumach będą wykonywać taniec z przestrzenią wokół przygotowywanego do użytku budynku Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak w Warszawie. Ludzkie figury staną się tworzywem i budulcem dla przechodniów i obserwatorów, by mogli tworzyć nowe formy i kształty przestrzeni – konstruować meble miejskie czy elementy małej architektury.

W programie przewidziany jest też spacer architektoniczny, rodzinne warsztaty architektoniczne oraz spotkanie z kuratorami i gospodarzami zagranicznych pawilonów architektonicznych – udział w nim wezmą m.in. Daniella Huszar z Budapesztu, Nikolai Sveistrup z Kopenhagi oraz Yvonne Franquinet z Amsterdamu.

Do zobaczenia za rok w Zodiaku!
Od 26 do 29 października 2017 roku
Warszawa

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR