Conrad Festival – pasmo filmowe

W ostatnim tygodniu października w Krakowie ponownie zagości Conrad Festival. Tradycyjnie już, specjalne pasmo filmowe przygotowuje zaprzyjaźnione z Festiwalem Kino Pod Baranami, które zaprezentuje siedem seansów powiązanych z programem największego literackiego wydarzenia jesieni. Nie będą to zwyczajne pokazy – w klimat każdego z nich publiczność wprowadzi wybrany festiwalowy gość.

„Okruchy dnia”, reż. James Ivory, 1993 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Okruchy dnia”, reż. James Ivory, 1993 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inspiracją dla dziewiątej edycji Conrad Festival – odbywającej się pod hasłem NIEPOKÓJ – jest tom opowiadań Josepha Conrada pt. Tales of Unrest. Tegoroczna odsłona Festiwalu poświęcona jest rozważaniom na temat lęków targających zachodnim społeczeństwem, ich źródeł i możliwych sposobów radzenia sobie z nimi we współczesnym świecie. Widzowie Kina Pod Baranami wezmą udział w pokazach filmowych, pozwalających jeszcze mocniej przeżyć spotkanie z literaturą.

Przed pokazem nagrodzonego w Berlinie filmu Pokot w reżyserii Agnieszki Holland, z krakowskimi widzami spotka się wybitna polska pisarka Olga Tokarczuk, autorka nominowanej do Literackiej Nagrody NIKE powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych (Wyd. Literackie 2009), która stanowiła inspirację filmu. Z widzami spotka się również amerykańska pisarka, eseistka i poetka Siri Hustvedt. Autorka wygłosi prelekcję do filmu francuskiego reżysera Claude’a Millera Pokój wróżek, który powstał na kanwie jej prozatorskiego debiutu, powieści Na oślep.

Na ekranie pojawi się również obsypany nagrodami dokument Raoula Pecka Nie jestem twoim murzynem, nominowany w tym roku do Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. To stworzona z pomocą niedokończonej książki afroamerykańskiego pisarza i eseisty Jamesa Baldwina oraz bogatego archiwalnego materiału filmowego, historia trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na zawsze zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA. W roli narratora opowieści wystąpił Samuel L. Jackson. Wprowadzenie do filmu wygłosi haitański artysta wizualny Jean-Ulrick Désert, który w swojej pracy zajmuje się etnicznością. Jego prace można zobaczyć na wystawie Nowy region świata prezentowanej w Galerii Bunkier Sztuki i łączącej się programowo z Festiwalem Conrada.

Z okazji przyznania literackiej Nagrody Nobla pisarzowi Kazuo Ishiguro, Kino Pod Baranami zaprezentuje też nominowaną do ośmiu Oscarów ekranizację jego powieści Okruchy dnia w reżyserii Jamesa Ivory’ego. W rolach głównych wystąpili Anthony Hopkins oraz Emma Thompson, którym towarzyszą m.in. Hugh Grant i Christopher Reeve.

„Nie jestem twoim murzynem”, reż. Raoul Peck, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nie jestem twoim murzynem”, reż. Raoul Peck, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program:

poniedziałek, 23 października, godz. 21.30
Beksińscy. Album wideofoniczny, reż. Marcin Borchardt, Polska 2017, 80’
Wprowadzenie: Marcin Borchardt

wtorek, 24 października, godz. 21.20
Pokot, reż. Agnieszka Holland, Polska 2016, 128’
Wprowadzenie: Olga Tokarczuk

środa, 25 października, godz. 21.30
Pokój wróżek, reż. Claude Miller, Francja 2000, 80’
Wprowadzenie: Siri Hustvedt

czwartek, 26 października, godz. 21.30
Kod da Vinci, reż. Ron Howard, USA/Malta/Francja/Wielka Brytania 2006, 149’

piątek, 27 października, godz. 21.30
Nie jestem twoim murzynem, reż. Raoul Peck
USA/Francja/Belgia/Szwajcaria 2016, 89’
Wprowadzenie: Jean-Ulrick Désert

sobota, 28 października, godz. 14.00
Ezer Kenegdo, reż. Deniz Demirer, Daniel Kremer, USA 2017, 101’
Po seansie spotkanie z twórcami

sobota, 28 października, godz. 21.30
Okruchy dnia, reż. James Ivory, USA/Wielka Brytania 1993, 134′

niedziela, 29 października, godz. 11.00
Literackie baranki dzieciom, Proszę słonia – zestaw bajek, ok. 40’
reż. Witold Giersz, Piotr Paweł Lutczyn, Ryszard Słapczyński, Polska 1968
+ warsztaty książkowe

Conrad Festival – pasmo filmowe
Od 23 do 28 października 2017 roku
Kino Pod Baranami, Kraków

Dodaj komentarz