• 2017-10-23

Dzieje Nowej Huty ukazane przez pryzmat lokali gastronomicznych

25 październik 2017 roku w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Dzieje Nowej Huty odbędzie się wernisaż wystawy Bufet pod Kombinatem, której kuratorem jest Maria Wąchała-Skindzier. Ekspozycję będzie można oglądać od 26 października 2017 do 8 kwietnia 2018 roku.

Wnętrze kawiarni Stylowa po remoncie, proj. wystroju: Andrzej Kurkiewicz, fot. Stanisław Podlecki, październik 1967, wł. MHK (źródło: materiały prasowe)

Wnętrze kawiarni Stylowa po remoncie, proj. wystroju: Andrzej Kurkiewicz, fot. Stanisław Podlecki, październik 1967, wł. MHK (źródło: materiały prasowe)

Bufet pod Kombinatem to nowa wystawa nowohuckiego oddziału MHK. To swoista podróż po historii życia codziennego nowohucian, pokazanego przez pryzmat lokali gastronomicznych.

Podróż po wystawie zaczyna się od barów, barów mlecznych, barów typu szwedzkiego i barów szybkiej obsługi. Spoglądając przez specjalne okienko goście zobaczą dawne nowohuckie jadłodajnie. Wśród nich Centralny – najbardziej znany bar mleczny w Nowej Hucie, który powstał w 1956 roku i istnieje do dziś. Ale nie tylko, bo wystawa pokaże też inne istniejące i nieistniejące bary. Do ciekawszych miejsc tego typu należały, otwarty w 1958 roku, bar Bachus – pierwszy bar samoobsługowy na terenie Nowej Huty – oraz bar typu szwedzkiego Marten, otwarty w 1964.

Refleksja historyczna nie ominie też stołówek pracowniczych Kombinatu Huty im. Lenina, prowadzonych przez Oddział Zaopatrzenia Robotniczego. Ukazane zostanie, czym przyciągało otwarte w 1958 roku Kasyno Huty im. Lenina – kto w nim bywał, kogo z honorami podejmowano, a kto pracował. Barwne opowieści i pamiątki przekazała na wystawę m.in. pani Lena Motyka, kierująca stołówkami i Kasynem Huty im. Lenina. Mało kto wie, że w 1958 roku w Nowej Hucie gościł Anastas Mikojan, autor reform kulinarnych w Związku Radzieckim, które po II wojnie światowej zostały przeszczepione na polski grunt. Na wystawie prezentowane są zdjęcia z tej wizyty.

Ważną częścią ekspozycji jest opowieść o nowohuckich kawiarniach i kulturze kawiarnianej. Pierwszą nowohucką kawiarnią była Stylowa, otwarta 14 lipca 1956 roku. Do ciekawszych obiektów, zgromadzonych w tej części wystawy, oprócz bogatej ikonografii i elementów umeblowania, należą pamiątki z pracy w tym lokalu przekazane przez jedną z pierwszych nowohuckich kelnerek, panią Helenę Pietrzykowską.

Dużo uwagi poświęcono nowohuckim restauracjom, zaczynając od najstarszej noszącej nazwę Gigant – w 1956 roku przemianowaną na Lotos – otwartą 22 lipca 1952 roku. Za najbardziej elegancką restaurację w Nowej Hucie uchodziła Arkadia otwarta 30 grudnia 1957 roku i słynąca z urządzanego tam Balu z Fiołem. Obok Arkadii przywołana zostaje pamięć o eleganckiej Wiśle, a także restauracjach: Ludowej, Teatralnej, Halince-Jubilatce, Zachęcie czy Nowoczesnej.

Nie zabraknie też miejsc o gorszej renomie, często owianych złą sławą, w których piło się na umór. Najgorszą opinię miała restauracja Przysmak. W 1972 roku pisano w prasie, że w Przysmaku podaje się bez względu na stan trzeźwości swoim konsumentom piwo i wódkę, chcąc szczycić się dużym utargiem. Restauracja ta położona była w rejonie hoteli robotniczych, a niektórzy przepijali w niej całe pensje – nierzadko już w dniu wypłaty.

Bufet pod Kombinatem
Wernisaż : 25 październik 2017 roku o godzinie 14.00
Czas trwania: od 26 października 2017 roku do 8 kwietnia 2018 roku
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Dzieje Nowej Huty

1 komentarz do artykułu “Dzieje Nowej Huty ukazane przez pryzmat lokali gastronomicznych”

 1. Stanisław

  Dla mnie interesująca wystawa ponieważ z Nową Hutą jestem związany niemal od urodzenia.Pamiętam czasy kiedy funkcjonował”Gigant”,Krasnoludek i “Przysmak”.Ja sam przepracowałem w Kombinacie 40-lat. Organizator wystawy Bufet pod Kombinatem nie ustrzegł się kilku błędów:
  1)W opisie Restauracji Gigant- obiekt ten znajduje się obecnie przy os.Willowym(a nie jak napisano przy os.Wandy).
  2) W opisie chochli napisano “Pojemność tej chochli była miarą jednej porcji zupy w stołówkach kombinatu Huty im.Lenina” Średnica chochli
  30 centymetrów i głębokość 30 centymetrów,ile to litrów trzy czy może więcej?
  3)Nie wydaje mi się również aby dyrektor Administracyjny HiL musiał się zamykać z kelnerką w sali 111 (przed poczęstunkiem Gierka,ale nie można tego sprawdzić bo główni bohaterowie opisanej historyjki już nie żyją! A kto będzie dzisiaj bronił dobrego imienia byłych dyrektorów HiL.?

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR