• 2017-10-20

Solaris na gnieźnieńskiej scenie

Teatr Fredry w Gnieźnie zaprasza 20 i 22 października na dwa popremierowe pokazy przedstawienia Solaris, zrealizowanego wg powieści Stanisława Lema, w reżyserii Elżbiety Depty.

Stanisław Lem, „Solaris”, reż. Elżbieta Depta (źródło: materiały prasowe teatru)

Stanisław Lem, „Solaris”, reż. Elżbieta Depta (źródło: materiały prasowe teatru)

Klasyczne dzieło gatunku sci-fi nie tylko opowiada nam frapującą, wyłamującą się ze wszelkich schematów historię prób kontaktu człowieka z Obcym, ale przede wszystkim zadaje pytania dotyczące kondycji istoty ludzkiej i jej miejsca we wszechświecie. A jednocześnie przywołuje jedną z najpiękniejszych historii miłosnych w polskiej literaturze.

Jednak to nie tylko zagadkowa fabuła składa się na sukces książki, ale zawarte w niej przemyślenia na temat istoty i granic człowieczeństwa i możliwości poznania niepoznawalnego. Choć bohaterowie Lema są ludźmi przyszłości, to jednak przeżywają podobne nam osobiste dramaty, nękają ich te same wątpliwości, które są doświadcze­niem człowieka XX i XXI wieku. Naukowcy zamieszkujący stację badawczą dążą do zgłębienia fenomenu Planety Solaris, stając przed dylematami moralnymi i problemami etycznymi, z jakimi mierzy się również dzisiejsza nauka – mówi Elżbieta Depta.

Na gnieźnieńskiej scenie w roli Kelvina Krisa, gościnnie Mariusz Zaniewski – aktor Teatru Nowego im T. Łomnickiego w Poznaniu, Dominik Rybiałek w roli Snauta, Aster Haile w roli Głosu oraz aktorzy należący do gnieźnieńskiego zespołu – Matylda Paszczenko w roli Harey, Maciej Hązła w roli Sartoriusa i Wojciech Kalinowski w roli Bertona.

Stanisław Lem, Solaris
Premiera: 13 października 2017 roku
Kolejne spektakle: 20 i 22 października, godz. 19.00 i 18.00
Teatr Fredry w Gnieźnie

Dodaj komentarz