Malarstwo i grafika polskie art déco bohaterami sesji naukowej

23 i 24 października Muzeum Mazowieckim w Płocku odbędzie się VII Ogólnopolska Sesja Naukowa Polskie Art Déco. Malarstwo i Grafika.

VII Ogólnopolska Sesja Naukowa Polskie Art Déco. Malarstwo i Grafika – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

VII Ogólnopolska Sesja Naukowa Polskie Art Déco. Malarstwo i Grafika – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Znane powszechnie z bogatych zbiorów sztuki przełomu XIX i XX wieku, Muzeum Mazowieckie w Płocku wyrasta w ostatniej dekadzie również na jeden z nadrzędnych ośrodków eksperckich promujących sztukę dwudziestolecia międzywojennego. Zgodnie z obraną specjalnością skupia się przede wszystkim na fenomenie polskiego art déco, stale rozbudowując unikatową kolekcję obiektów reprezentatywnych dla tego stylu w różnych dziedzinach rzemiosła artystycznego, a także w rzeźbie i malarstwie.

Jednocześnie Muzeum prowadzi działalność naukowo-badawczą w tym kierunku jako organizator regularnie odbywających się sesji ogólnopolskich. W dniach 23 i 24 października w sali konferencyjnej Muzeum Żydów Mazowieckich, przy ulicy Kwiatka 7, odbędzie się siódma sesja naukowa z udziałem uczonych i muzealników z całego kraju.

Tej jesieni badacze zgłębiają świat malarstwa i grafiki pamiętnych lat 20. i 30. XX stulecia. Ponad dwudziestu specjalistów będzie poszukiwać granic stylu art déco w jego różnych przejawach, przybliżając biografie i dokonania sławnych lub zapomnianych artystów polskich i obcych, takich jak Zofia Stryjeńska, Antoni Michalak, Janina Dłuska, Pál Molnár C. i Sava Šumanović.

Patronat merytoryczny nad przedsięwzięciem objęli profesor Andrzej K. Olszewski, profesor Anna Sieradzka z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktor Anna Kostrzyńska-Miłosz z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Szczegółowy program sesji znajduje się na stronie Muzeum Mazowieckiego w Płocku

VII Ogólnopolska Sesja Naukowa Polskie Art Déco. Malarstwo i Grafika
23 i 24 października
Muzeum Mazowieckie w Płocku

Dodaj komentarz