Powiew Kraju Kwitnącej Wiśni w Wilanowie

Od 21 do 29 października w wilanowskim pałacu można spotkać daleką Japonię. Sztuka Dalekiego Wschodu jest mniej oczywistym, ale bardzo ważnym elementem kolekcji. Japoński Październik, już po raz 16. organizowany przez Muzeum Pałacu w Wilanowie, stanowi okazję, by poszczycić się tymi cennymi eksponatami i zaprosić do barokowego pałacu również miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni. Wydarzeniu towarzyszą warsztaty dla dorosłych i dzieci.

Naczynia do parzenia herbaty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Naczynia do parzenia herbaty (źródło: materiały prasowe organizatora)

21 października organizatorzy przygotowali dla gości warsztaty zdobienia ceramiki dla dorosłych i młodzieży, podczas których będzie można docenić kunszt artystów japońskich, ozdabiając naczynia motywami zaczerpniętymi z dzieł, które można zobaczyć w wilanowskim pałacu.

Smakosze herbaty będą zachwyceni 22 października. Muzeum zaprasza młodzież i dorosłych na warsztaty z japońskiego ceremoniału jej parzenia. Pozwolą doświadczyć one rytuału i przekonać się, że stanowi on przede wszystkim filozofię i sposób na wzbogacenie życia codziennego. Uczy harmonii, szacunku, czystości i wyciszenia, porządkuje i pogłębia, jest życiem w pigułce. Zajęcia połączone będą z poczęstunkiem.

28 października upłynie pod znakiem japońskich bajek. Warsztaty bajkowo-lalkarskie dla rodzin z dziećmi powyżej 7 lat będą znakomitą okazją do zapoznania się z japońską tradycją przedstawiania opowieści. Uczestnicy wykonają też japońskie laleczki z papieru.

Dorosłych i młodzież organizatorzy zapraszają również na warsztaty tworzenia biżuterii 29 października. Podczas warsztatów prowadzonych przez konserwatora laki japońskiej, Joannę Koryciarz-Kitamikado, będzie okazja, by zapoznać się bliżej z jej właściwościami oraz poznać techniki lakowania i dekorowania obiektów. Zwieńczeniem warsztatów będzie wykonanie biżuterii zdobionej laką i drobinkami złota.

Wszystkie warsztaty są biletowane, a szczegółowe informacje dostępne są na stronie organizatora.

Japoński Październik
Od 21 do 29 października
Muzeum Pałacu Króla Jana III Wilanowie

Dodaj komentarz