Irańska ilustracja dziecięca gości w Krakowie

Od 17 października w Klubie Kultury Przegorzały można oglądać wystawę irańskiej ilustracji dziecięcej. Zakończenie ekspozycji planowane jest na 10 listopada.

Rahimi (źródło: materiały prasowe)

Rahimi (źródło: materiały prasowe)

Wystawa irańskiej ilustracji dziecięcej została zainicjowana przez IBBY Denmark – International Board on Books for Young People in Denmark przy współpracy z irańskim artystą grafikiem Alim Boozorim i jest efektem międzynarodowej współpracy kilku krajów: Iranu, Danii oraz Polski.

Ekspozycja gościła w Danii przez 2,5 roku i prezentowana była w 12 różnych miejscach. Odwiedziła także Szwecję (Getyborg 2016), zaś po finisażu w krakowskim Klubie Kultury Przegorzały zostanie przekazana oddziałowi IBBY w Pradze.

Irańska ilustracja jest w Krakowie reprezentowana przez 40 prac tamtejszych najlepszych artystów, którzy zdobywają prestiżowe nagrody i są rozpoznawani na całym świecie – między innymi Hoda Haddadi czy Ali-Reza Goldouzian, których prace można podziwiać na ścianach klubu. Jej wyjątkowość wynika chociażby z faktu, iż poza Danią i Szwecją – a teraz również Polską – żadne inne państwo w Europie jeszcze jej nie gościło. Jest także ewenementem na skalę światową, gdyż po raz pierwszy zbiera najlepsze prace współczesnych irańskich twórców w jednym miejscu, dzięki czemu można je podziwiać oraz porównywać wybory artystyczne poszczególnych ilustratorów.

Prezentowane, często inspirowane perską miniaturą, różnią się stylem, kolorem, designem oraz tematyką. Łączy je natomiast siła wyrazu, objawiająca się w niezwykłym klimacie, jaki współtworzą. Dominują kwiatowa ornamentyka, nawiązania do mitologii, historii, literatury mówionej oraz tradycyjnej poezji Iranu. Połączenie z nowoczesnymi technikami wykonania oraz humorem tak nieodzownym w kontekście literatury dla dzieci, powoduje, że wystawa jest ciekawym doświadczeniem na pograniczu sztuki oraz socjologii literatury. Iran, jako kraj osadzony w kontekście nie tylko muzułmańskiego, ale przede wszystkim własnego dziedzictwa kulturowego, inspiruje do twórczej kreatywności, którą zdecydowanie można tu zaobserwować.

Wystawa irańskiej ilustracji dziecięcej
Od 17 października do 10 listopada 2017 roku
Klub Kultury Przegorzały w Krakowie

Dodaj komentarz