Komiksowa Anastazja zagości w Cafe Szafe

29 października w krakowskiej Cafe Szafe odbędzie się spotkanie autorskie z Joanną Karpowicz, ilustratorką i malarką, Magdaleną Lankosz, scenarzystką oraz Szymonem Holcmanem (Kultura Gniewu), wydawcą komiksu Anastazja. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Łopatowska. Patronat nad wydarzeniem objął Conrad Festiwal 2017.

„Anastazja”, wyd. Kultura Gniewu − okładka (źródło: materiały prasowe)

„Anastazja”, wyd. Kultura Gniewu − okładka (źródło: materiały prasowe)

Początek historii przedstawionej w komiksie to rok 1926. Do Los Angeles przyjeżdżają matka z córką. Porzuciły swój dom gnane marzeniem, by u ich stóp znalazła się Fabryka Snów. Tego pierwszego dnia, na peronie, nawet nie domyślają się, jaką cenę przyjdzie im za to marzenie zapłacić.

Joanna Karpowicz i Magdalena Lankosz pokazują w komiksie zderzenie wyobrażeń o życiu aktorki z tym, co kryje się za kulisami filmowego biznesu. Historia obfituje w tajemnice i niespodziewane zwroty akcji. Dotyczą one zarówno przeszłości bohaterek, jak i mrocznych praktyk Złotej Ery Hollywood. Opowiadając o czasach, kiedy Fabryka Snów przypominała stojące ponad prawem bizantyjskie imperium, autorki zostawiają czytelnikom wiele tropów, które odsyłają do ponurych legend Miasta Aniołów, takich jak samobójstwo Peg Entwistle, proces Fatty’ego Arbuckle’a czy morderstwo Czarnej Dalii. W tej opowieści o kręgu zła, który zacieśnia się wokół tytułowej bohaterki, jest wiele z prawdziwej – oficjalnej i nieoficjalnej – historii Hollywood, największego centrum przemysłu rozrywkowego na świecie.

Stary Kontynent uznał „postprawdę” za słowo roku 2016. Miasto Aniołów swoje fundamenty zbudowało z małych cegiełek postprawdy – mówi Magdalena Lankosz.

Anastazja to również uniwersalna opowieść o macierzyństwie naznaczonym chęcią dominacji i spełniania niezrealizowanych marzeń przez życie dzieci. To także refleksja nad tym, jak bardzo toksyczne rodzinne układy są współuzależniające.

W Polsce niezwykle rzadko powstają komiksy kobiecych duetów, dlatego Anastazja jest wyjątkowa również ze względu na płeć autorek.

Podczas spotkania w Cafe Szafe Magdalena Lankosz, wieloletnia współpracowniczka „Gazety Wyborczej” i „Wysokich Obcasów”, scenarzystka i producentka filmowa oraz dyrektorką Gildii Reżyserów Polskich oraz Joanna Karpowicz, malarka, twórczyni komiksów, ilustratorka i autorka cyklu obrazów Anubis wydanych we wrześniu 2017 w Centrali, opowiedzą o narodzinach Anastazji, inspiracjach i powstawaniu komiksu.

W marcu 2012 roku na łamach „Wysokich Obcasów” przeczytałam artykuł Magdy Lankosz Siedem śmierci Natalie Wood. Rok później również w „WO” natknęłam się na jej inny artykuł: Hollywood – miasto demonów. Długo nie mogłam zapomnieć o obu historiach. Odnalazłam kontakt do autorki i zapytałam, czy byłaby zainteresowana przygotowaniem scenariusza komiksowego. Spotkałyśmy się i od razu kliknęło − miałyśmy podobne odczucia, że ta opowieść ma poruszać pewne tabu – opowiada Joanna Karpowicz.

Autorkom towarzyszyć będzie Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu, a spotkanie poprowadzi dziennikarka Agnieszka Łopatowska.

Spotkanie promujące komiks Anastazja
29 października o godzinie 19:00
Cafe Szafe

Dodaj komentarz