W poczekalni

BWA w Tarnowie zaprasza na wystawę pt. W poczekalni, na której swoje prace zaprezentują Bogusław Bachorczyk i Zbigniew Sałaj.

Bogusław Bachorczyk, „Historia jednej książki”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogusław Bachorczyk, „Historia jednej książki”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poczekalnia to pomieszczenie przeznaczone dla osób czekających na coś. Na co? Na kogo? Miejsce, gdzie czas płynie trochę inaczej, wolniej, dłuży się. Miejsce, gdzie na chwilę zatrzymujemy się, zostawieni sam na sam z własnymi myślami.

Bogusław Bachorczyk i Zbigniew Sałaj zapraszają na przerwę w podróży do swojej poczekalni. Snują refleksje nad procesem powstawania dzieła. Czy to, co z niego zostaje w pracowni (ścinki, wióry, odpady) rzeczywiście jest gorsze i niewarte eksponowania? Może jednak ciekawsze niż gotowe obiekty pyszniące się na półkach, niczym reklamowane w witrynie sklepowej towary.

Pozytyw-negatyw, biały-czarny, płaskie-wypukłe, twórcza jedność przeciwieństw, a może różnice nie do pokonania decydują, że zatrzymamy się na chwilę, aby je obejrzeć w „artystycznej” poczekalni. Obydwóm artystom bliskie są strategie recyklingowe, fascynuje ich świat gotowych przedmiotów codziennego użytku, prowokujący do kolejnych eksperymentów twórczych. Są zapalonymi kolekcjonerami, gromadzącymi przez lata różne rzeczy, w oczekiwaniu na właściwy moment, by je wykorzystać: skleić, odkształcić, sprasować, pociąć i w rezultacie nadać im nowy sens i znaczenie.

Na co czekają ? Wciąż na wszystko, w swojej poczekalni-pracowni, zafascynowani od lat zmienną, czasami kapryśną dynamiką procesu tworzenia dzieła.

Kuratorka, Agnieszka Jankowska-Marzec

W programie wystawy:

  •  7 listopada, godz. 18.00: W poczekalni sztuki – wykład Stacha Szabłowskiego + po wystawie oprowadzają artyści i kuratorka
  •  8 listopada, godz. 12:00: W poczekalni sztuki – rozmawiają: artyści, kuratorka, Stach Szabłowski i Ewa Łączyńska-Widz / ASP Kraków (sala 100), pl. Matejki 13

W poczekalni. Bogusław Bachorczyk, Zbigniew Sałaj
Kuratorka: Agnieszka Jankowska-Marzec
Od 20 października do 19 listopada 2017 roku
Otwarcie wystawy: 20 października 2017 roku, godz. 19:00
Dworzec PKP w Tarnowie

Dodaj komentarz