Rzeźba dzisiaj – sztuka w przestrzeni publicznej

W październiku 2017 roku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na drugą międzynarodową konferencję z cyklu Rzeźba dzisiaj.

Konferencja Rzeźba dzisiaj (2): Sztuka w przestrzeni publicznej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konferencja Rzeźba dzisiaj (2): Sztuka w przestrzeni publicznej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza edycja Konferencji Rzeźba dzisiaj (październik 2016) wywołała gorącą, interesującą dyskusję, co dało asumpt do kontynuowania refleksji nad kondycją rzeźby dzisiaj i ustanowienia cyklu orońskich seminariów.

Temat wiodący tegorocznej konferencji to sztuka w przestrzeni publicznej: historia, definicje i status tego zjawiska. W czasie trwania seminarium będzie można w CRP Orońsko zobaczyć wystawę prac i projektów Thorstena Goldberga – wybitnego niemieckiego artysty, jednego z najbardziej znanych twórców sztuki w przestrzeni publicznej.

Do dyskusji organizatorzy zapraszają historyków i teoretyków sztuki, artystów, a także osoby odpowiedzialne w wybranych europejskich miastach za profil sztuki w przestrzeni publicznej.

Tym razem organizatorzy stawiają następujące pytania: jak definiujemy sztukę w przestrzeni publicznej? Jaka jest historia sztuki w przestrzeni publicznej? Jaka jest różnica pomiędzy sztuką w przestrzeni publicznej a sztuką publiczną? Jak – z etycznego punktu widzenia – kształtuje się kwestia odpowiedzialności artystów oraz pozostałych uczestników przestrzeni publicznej? Jak wygląda historia interesujących / kontrowersyjnych / najbardziej (nie)znanych przykładów dzieł sztuki w przestrzeni publicznej? W jaki sposób wybrane europejskie miasta (m.in. Berlin, Bruksela, Gdańsk, Oslo, Poznań, Warszawa, Wiedeń) organizują konkursy na sztukę w przestrzeni publicznej? Kto zasiada w jury takich konkursów? Jacy artyści są zapraszani do udziału w konkursach i dlaczego? Jaką strategię działań w tej sferze mają poszczególne miasta? Czym te strategie wzajemnie się różnią? Jakie zaś mają punkty wspólne? Kto finansuje sztukę w przestrzeni publicznej i jaki to ma wpływ na jej charakter? Jak wyglądają programy związane z kreacją sztuki w przestrzeni publicznej w poszczególnych miastach? Jaki model sztuki w przestrzeni publicznej byłby najbardziej adekwatny dla polskich miast? Czego możemy w tej kwestii nauczyć się od Berlina, Monachium czy Wiednia?

Konferencja Rzeźba dzisiaj: Sztuka w przestrzeni publicznej
Od 20 do 21 października 2017 roku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Dodaj komentarz