• 2017-10-17

Tężnia w strukturach światła

Tężnię w Konstancinie-Jeziornie rozświetli wyjątkowa wystawa Struktury. Chcąc uczcić rocznicę 120-lecia Konstancina i 100-lecia tradycji uzdrowiskowych, Konstanciński Dom Kultury zaprosił wybitnego artystę, Mirosława Filonika. Specjalnie na tę okazję, w tężni w Parku Zdrojowym, przygotuje niezwykły, świetlny projekt. Wystawa zostanie otwarta 21 października o godz. 17.00.

Tężnia w Konstancinie-Jeziornej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tężnia w Konstancinie-Jeziornej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzieła Mirosława Filonika to najczęściej struktury zbudowane z dziesiątek specjalnie zaprojektowanych świetlówek, które produkowane są dla niego przez Philips Lighting Poland. Od trzydziestu lat artysta traktuje światło lamp jarzeniowych, jako medium wyrazu artystycznego. Interesuje go zagadnienie instalacji świetlnych jako rzeźby w przestrzeni miasta. Jego prace funkcjonują w bezpośrednim odniesieniu do znanych obiektów architektury m.in.: Zamku Ujazdowskiego w Warszawie, Ratusza w Gdańsku, Term Trajana w Rzymie, galerii i muzeów czy też innych szczególnych dla artysty punktów miejskiego krajobrazu.

Monumentalne, świetlne, imponujące instalacje Mirosława Filonika wpisują się w nurt sztuki site-specific. Do elitarnego grona miejsc, które gościły tego artystę, teraz dołączy tężnia, będąca wizytówką Konstancina-Jeziorny – jedynego uzdrowiska na Mazowszu. Poza światłem w tężni emitowany będzie również dźwięk przygotowany przez znanego muzyka, kompozytora i reżysera dźwięku, Tadeusza Sudnika.

Artysta sam wybrał tężnię, która jest symbolem miasta. Konstancin-Jeziorna to więcej niż uzdrowisko. Dogodna lokalizacja oraz wyjątkowe walory przyrodnicze czynią miasto „mazowiecką perełką”. Dzisiaj uzdrowisko to kompleks leczniczo-sanatoryjny, który każdego roku odwiedzają tysiące kuracjuszy. Fascynująca historia miasta, o której przypominają zabytkowe wille i pałace oraz zachwycająca przyroda to niekwestionowane atuty Konstancina-Jeziorny.

Jednak jest coś, co czyni miasto absolutnie wyjątkowym – mieszkańcy i goście letniska. To oni współtworzą jego niepowtarzalny charakter. Zarówno kiedyś, jak i dzisiaj na ulicach miasta czy w Parku Zdrojowym można spotkać znanych malarzy, literatów, dziennikarzy, aktorów, muzyków, krytyków sztuki, sportowców oraz filantropów i przedsiębiorców, którzy mieszkają, pracują lub wypoczywają w konstancińskich willach. Miasto czaruje elegancją, wdziękiem, przyrodą, fascynuje historią oraz przyciąga licznymi atrakcjami dla turystów i kuracjuszy.

Partnerami wystawy są Uzdrowisko Konstancin-Zdrój oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne, mający swoją siedzibę w Konstancinie-Jeziornie, operator systemu przesyłowego energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju.

Mirosław Filonik „Struktury” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mirosław Filonik „Struktury” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Struktury
21 października 2017 roku do 22 stycznia 2018 roku
Park Zdrojowy, Konstancin-Jeziorna

Dodaj komentarz