Interwencje. Przestrzeń, pamięć, czas

19 października odbędzie się wernisaż wystawy Interwencje. Przestrzeń, pamięć, czas. To efekt rezydencji trzech artystów zaproszonych do udziału w projekcie Kulturatrium.

David Leleu (źródło: materiały prasowe organizatora)

David Leleu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kulturatrium to projekt obejmujący współpracę regionów Trójkąta Weimarskiego: województwa śląskiego, Północnej Nadrenii-Westfalii i Hauts-de-France, realizowany przez Instytucję Kultury Ars Cameralis oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. Podczas rezydencji artystycznej, która miała miejsce w październiku 2016 roku, troje artystów – Frauke Dannert (Niemcy), David Leleu (Francja) i Michał Smandek (Polska) – przygotowało prace, które łączy próba konfrontacji z tematem regionu śląskiego i jego kulturowych, historycznych, socjologicznych i czasoprzestrzennych kontekstów.

Interwencja to słowo klucz, które staje się punktem wyjścia do recepcji poszczególnych ekspozycji. W każdej z nich odnaleźć można inną wrażliwość i sposób, w jaki uczestnicy projektu próbują zmierzyć się z tematem prostym, banalnym i niezwykle trudnym zarazem. Podążając śladem swoich fascynacji i wypracowanych metod pracy, skupiają się wokół pojęć, które wyznaczają trzy obszary artystycznych interwencji: przestrzeń, czas i pamięć.

David Leleu w Antropocenie opowiada o tytułowej erze geologicznej naznaczonej wpływem człowieka, którego działalność głęboko zmodyfikowała biosferę i klimat. Wykorzystując m.in. znajdujący się w siedzibie Muzeum przy katowickim rynku fotoplastykon (pochodzące z XIX wieku urządzenie do oglądania trójwymiarowych zdjęć), niczym geolog wydobywa na światło dzienne fragmenty obrazów, harmonizując je i budując między nimi dialog.

Michał Smandek w projekcie Zabiegi pielęgnacyjne. Kopalnia Wujek odwołuje się do procesu leczenia ran i intymnego gestu ich opatrywania. Gojenie się często wspomagane jest przez liście czy zioła uśmierzające ból. Smandek odkrywa rośliny z pieczołowitością hodowane w najbardziej nieoczekiwanych miejscach kopalni Wujek. Ekspozycja odbędzie się w siedzibie Muzeum przy katowickim rynku.

Frauke Dannert przygotowała wielkoformatowe malarstwo ścienne, które będzie można oglądać na poziomie -2 w budynku Muzeum w Strefie Kultury. Przedstawione formy wywodzą się z fragmentów architektury, którą Dannert fotografowała podczas pobytu w Katowicach.

Michał Smandek, „Zabiegi pielęgnacyjne”, kopalnia Wujek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Smandek, „Zabiegi pielęgnacyjne”, kopalnia Wujek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Interwencje. Przestrzeń, pamięć, czas
Kurator: Marek Zieliński
Od 20 października do 19 listopada 2017 roku
Wernisaż: 19 października 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Śląskie przy Rynku, Muzeum w Strefie Kultury w Katowicach

Dodaj komentarz