Nie żyje Romuald Tesarowicz

16 października zmarł Romuald Tesarowicz – znakomity śpiewak operowy, bas, solista Teatru Wielkiego w Łodzi, związany z łódzką operą od lat 80-tych.

Romuald Tesarowicz w spektaklu „Ernani” Giuseppe Verdiego z 1990 r. / fot. Chwalisław Zieliński (dzięki uprzejmości Teatru Wielkiego w Łodzi)

Romuald Tesarowicz w spektaklu „Ernani” Giuseppe Verdiego z 1990 r. / fot. Chwalisław Zieliński (dzięki uprzejmości Teatru Wielkiego w Łodzi)

Zawsze miał dobry humor, zawsze w zanadrzu jakąś pikantną anegdotkę (zwłaszcza o kolegach – jak on – basach), zawsze też nieporozumienia i kłopotliwe sytuacje starał się zamieniać w nic nieznaczące i mało istotne epizodziki z tzw. życia zakulisowego artystów.

Kiedy Romuald Tesarowicz pojawił się w latach osiemdziesiątych w Teatrze Wielkim w Łodzi, natychmiast zdobył sympatię zespołu, a pierwsze role przyniosły mu wielkie uznanie krytyki teatralnej i gorące przyjęcie publiczności. A było ich wiele – mniejsze i większe – zawsze realizowane z wielkim pietyzmem i kunsztem wokalnym. Tytułowi Mefistofeles i Borys Godunow oraz główne partie w: Ernanim (de Silva), Don Carlosie (Inkwizytor i Filip), Żydówce (Kardynał), Eugeniuszu Onieginie (Gremin), Walkirii (Wotan), Nabucco (Zaccaria), Łucji z Lammermooru (Rajmondo) – to kreacje wokalno-aktorskie, które publiczność pamięta do dziś i które krytycy muzyczni uznali za wzorcowe. A przecież to tylko kilka kreacji z repertuaru artysty.

Długo by wymieniać polskie i zagraniczne sukcesy Romualda Tesarowicza. W polskich i europejskich teatrach operowych i na estradach filharmonicznych pojawiał się często – zawsze elektryzując swoją osobowością i talentem zarówno melomanów, jak i kolegów towarzyszących mu na scenie.

Romuald Tesarowicz 
1952–2017

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR