• 2017-10-16

Unikatowe tkaniny u Wyczółkowskiego

14 października w pomieszczeniach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy odbył się wernisaż wystawy wieńczącej Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej. Wystawę oglądać można do 13 listopada.

XVIII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

XVIII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

XVIII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej, to biennale, organizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury od ponad trzydziestu lat.

Tkactwo przez skomplikowany i czasochłonny proces twórczy jest dziś dziedziną zagrożoną, a to jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka, było kiedyś zajęciem powszechnym, przede wszystkim, choć nie zawsze i nie wszędzie, kobiecym. Warsztat tkacki był stałym elementem wyposażenia domu. Dostarczał elementów ubioru, tkanin obrzędowych, użytkowych i ozdobnych.

Przemiany cywilizacyjne i społeczne, komercjalizacja, odczarowanie świata przyczyniły się do zaniku tradycyjnej formy tego rzemiosła, a funkcja ograniczyła się do dekoracyjności. Mimo to tkanina unikatowa jest we współczesnych wnętrzach nadal najbardziej magicznym i przyjaznym człowiekowi elementem, a narastająca w społeczeństwie potrzeba dotarcia do korzeni własnej kultury, odrębności i unikatowości lokalnych tradycji jest dla niej szansą przetrwania i rozwoju.

Świadectwem tego, że nie jest to wniosek bezpodstawny jest niesłabnąca wciąż popularność Przeglądu. Formuła konkursowa daje artystom możliwość prezentacji własnych dokonań i konfrontacji z odmiennymi postawami, rywalizacji, która pobudza aktywność procesu twórczego.

Zwieńczeniem tych zmagań jest wystawa w pomieszczeniach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy na Grodzkiej.

Wystawie w pierwszej połowie listopada towarzyszyć będą warsztaty oraz wykłady o tkactwie i tkaninie w aspekcie jej historii i współczesnej kondycji. Wydarzenia towarzyszące odbywać się będą w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wykłady z historii tkactwa w polskiej kulturze ludowej oraz jego aktualnej kondycji, transformacjach i inspiracjach tkaniną we współczesnej sztuce i wzornictwie wygłoszą znawczynie tematu, prowadzące badania naukowe w placówkach muzealnych, propagatorki tkactwa – Kinga Turska Skowronek (MET Toruń) i Anna Demska (MNW Warszawa).

Wystawa XVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskiej Tkaniny Unikatowej
Od 14 października do 13 listopada 2017 roku
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Dodaj komentarz