Maciej Prus sięga po dzieło życia Giuseppe Verdiego

Bydgoska Opera Nova wystawia Falstaffa, po raz pierwszy w swej 61-letniej historii. Dwa premierowe spektakle w reżyserii Macieja Prusa odbędą się 21 i 22 października.

Giuseppe Verdi, „Falstaff” (źródło: materiały prasowe)

Giuseppe Verdi, „Falstaff”, reż. Maciej Prus (źródło: materiały prasowe)

Maciej Prus sięga po „dzieło życia” osiemdziesięcioletniego Verdiego będąc w tym samym wieku. Podobnie jak włoskiego kompozytora fascynuje go Szekspir, powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.

Tytułowy bohater (odnajdywany w różnych wcieleniach w literaturze europejskiej) jest dowcipny, pełen fantazji i rozbrajających pomysłów. Wzbudza sympatię swoim życzliwym stosunkiem do życia i do samego siebie oraz niechęć z powodu licznych oszustw. Posiada przy tym zadziwiającą umiejętność wychodzenia obronną ręką z wszelkich opresji.

Falstaff w koncepcji Macieja Prusa to opera o radości życia. Sir John Falstaff podczas wędrówek po świecie nabrał życiowego doświadczenia. To mężczyzna w kwiecie wieku, ciągle atrakcyjny, może zbyt obcesowy, ale nie bez szans na uwiedzenie powabnej i zasobnej „kumoszki”.

Realizatorzy:

Reżyseria – Maciej Prus
Kierownictwo muzyczne – Piotr Wajrak
Scenografia – Jagna Janicka
Kostiumy – Hanna Wójcikowska-Szymczak
Reżyseria świateł – Maciej Igielski
Przygotowanie chóru – Henryk Wierzchoń

Giuseppe Verdi, Falstaff
Premiera: 21 października, godz. 19.00
Opera Nova w Bydgoszczy

Dodaj komentarz