Dawna grafika włoska

W pierwszej części wystawy pokazana zostanie grafika oryginalna, oparta na własnych pomysłach artystów, w dużej mierze autorstwa malarzy rytowników. Pośród tych prac znajdują się dzieła twórców z XVI-wiecznej Bolonii, Giulia Bonasonego i Agostina Carracciego; mistrzów XVII-wiecznej akwaforty, takich jak Giovanni Benedetto Castiglione, Pietro Testa, Salvatore Rosa czy Stefano Della Bella.

­„Inwencja i naśladownictwo. Dawna grafika włoska”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

­„Inwencja i naśladownictwo. Dawna grafika włoska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W drugiej części zaprezentowana zostanie grafika reprodukcyjna, która odtwarzała głównie wzory malarskie. Zwiedzający będą mogli podziwiać różne techniki służące uzyskaniu efektu doskonałej imitacji rysunku lub malowidła na przykładzie m.in. XVI-wiecznych miedziorytów Marcantonia Raimondiego i jego uczniów, drzeworytów światłocieniowych XVI i XVII w. autorstwa Antonia da Trento i Bartolomea Coriolana, czy też dzieł wykonanych techniką punktowaną, która zdominowała twórczość Francesca Bartolozziego.

Wystawie towarzyszy katalog zbiorów Dawna grafika włoska. Zawiera on dokumentację oraz komentarz naukowy do ok. 1330 dzieł graficznych wykonanych przez blisko 170 grafików. Jest wzorcowo opracowanym kompendium wiedzy na temat nowożytnej i XIX-wiecznej grafiki włoskiej. Więcej o wystawie można przeczytać w artykule Inwencja i naśladownictwo.

Inwencja i naśladownictwo.
Dawna grafika włoska ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Kuratorka: Izabela Żak
Od 17 października do 17 grudnia 2017 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz