Artyści z Krakowa. Generacja 1970–1979

Kraków to miejsce sławne z inicjowania sztuki – tu otwarto pierwszą akademię sztuk pięknych (1818), pierwsze muzeum narodowe (1879) oraz pierwszy instytut historii sztuki w Polsce (1882). Miasto zawsze kojarzono z kulturą i do dzisiaj jest to główny przemysł Krakowa.

Cecylia Malik, „319. drzewo, jesion, 9.8.2010, za Kopcem Kościuszki” z serii „365 drzew”, 2009–2010, fotografia, courtesy C. Malik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cecylia Malik, „319. drzewo, jesion, 9.8.2010, za Kopcem Kościuszki” z serii „365 drzew”, 2009–2010, fotografia, courtesy C. Malik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wybór prac na wystawę nie był podyktowany kluczem tematycznym ani medialnym. Jak się okazało, na ekspozycji dominują malarstwo oraz obiekty i instalacje. Obok nich pojawia się również komiks, fotografia oraz performans.

W pracach wielu artystów widoczne są inspiracje filmem, sztukami wizualnymi, literaturą, ale także kwestiami społeczno-politycznymi. Zwłaszcza artystki odnoszą się krytycznie do otaczającej rzeczywistości. Proponują wizje lepszego świata, wskazując pojawiające się obecnie w społeczeństwie problemy. Można też znaleźć prace o charakterze kontemplacyjnym i outsiderskim, przenoszące ludzkie emocje bądź stany wewnętrzne w sferę natury bądź abstrakcji.

Równocześnie w przestrzeni Kolekcji zaprezentowany będzie aneks do Artystów z Krakowa – prace ośmiu twórców (Rafała Bujnowskiego, Karoliny Kowalskiej, Pawła Książka, Marcina Maciejowskiego, Małgorzaty Markiewicz, Bartka Materki, Joanny Pawlik i Wilhelma Sasnala), które znajdują się w zbiorach Muzeum. Są to w większości wcześniejsze realizacje ukazujące szersze spektrum ich działalności artystycznej.

W polsko-angielskiej publikacji towarzyszącej wystawie, której wydanie planuje się na koniec tego roku, obok tekstu kuratorskiego zamieszczone zostaną wywiad z prof. Leszkiem Misiakiem oraz esej Agaty Pyzik. W drugiej części tego wydawnictwa, poświęconej poszczególnym artystom, oprócz biogramów znajdą się zdjęcia pracowni twórców oraz reprodukcje prac prezentowanych na wystawie. Do katalogu dołączona będzie płyta zawierająca krótkie wywiady z artystami, w których opowiedzą oni o swoich inspiracjach i fascynacjach.

Artyści: Rafał Borcz, Rafał Bujnowski, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Roman Dziadkiewicz, Arti Grabowski, Joanna Karpowicz, Ziemowit Kmieć, Karolina Kowalska, Przemek Krzakiewicz, Paweł Książek, Marcin Maciejowski, Cecylia Malik, Małgorzata Markiewicz, Bartek Materka, Kinga Nowak, Joanna Pawlik, Wilhelm Sasnal, Beata Stankiewicz, Witold Stelmachniewicz, Maria Wasilewska

Artyści z Krakowa. Generacja 1970–1979
Kuratorzy: Delfina Jałowik, Monika Kozioł
Koordynator: Martyna Sobczyk
Od 20 października 2017 roku do 1 kwiecień 2018
Wernisaż: 19 października 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Dodaj komentarz