Szklane opowieści z Morza Północnego

17 października o godzinie 17.00 w budynku Dworca Wrocław Główny będzie miało miejsce otwarcie 6. edycji Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass oraz wystawy Stories from the North Sea Anny Notebaert i Jeroena Heerwegha.

Stories from the North Sea, Jeroen Heerwegh, Europejski Festiwal Szkła, Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Stories from the North Sea, Jeroen Heerwegh, Europejski Festiwal Szkła, Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Europejski Festiwal Szkła, włączony do aplikacji miasta Wrocław do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jest organizowany od 2012 roku, w październiku, przez Fundację Fly with Art i Galerię BB w ścisłej współpracy z Gminą Wrocław, Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz Związkiem Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski.

W wystawach głównych pięciu edycji festiwalu wzięło udział 84 artystów z 37 krajów Europy. W ramach festiwalu realizowane są wystawy i projekty, m.in. Debiut Festiwalu, Szklana Witryna, Dzień Otwartych Pracowni artystów szkła Dolnego Śląska, warsztaty szklarskie, spacer po Wrocławiu „szlakiem szklanej architektury”, Szklany Autobus.

W projekcie Szklana Witryna uczestniczą studenci Katedry Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Projektują i wykonują witrynę sklepową. Najciekawsze i najbardziej oryginalne okno wystawowe otrzymuje nagrodę Rektora ASP we Wrocławiu, profesora Piotra Kielana.

W tym roku główna wystawa festiwalu – Stories from the North Sea – zaprezentuje prace Anny Notebaert i Jeroena Heerwegha.

Sztuka Anny Notebaert jest nierozerwalnie związana z morzem. Jej abstrakcyjne obiekty przypominają przedstawicieli podwodnej fauny i flory. Zafascynowana morskim wybrzeżem, poszukuje inspiracji w otaczającej ją przyrodzie. Anne Notebaert jest eksperymentatorką, a może bardziej explorerką, żeglującą po odkrytych, i nie odkrytych, zakątkach szklanych możliwości. Do realizacji swoich artystycznych obiektów stosuje całą gamę technik szklarskich – od tradycyjnej techniki hutniczej do zgrzewania i odkształcania szklanych elementów w piecach elektrycznych. Przysposobiła je i połączyła na swoje potrzeby, i z ich pomocą buduje oryginalne, szklane rafotwórcze organizmy. Czasem są to instalacje, do których wykorzystuje inne materiały, chociażby drewno Zeepoëzie, kiedy indziej grupy zróżnicowanych, rurkowatych form Zee-parfum – jednak zawsze „opowiadają” one historię morskiego brzegu. Woda często dopełnia prezentację jej instalacji i obiektów.

Jeroen Heerwegh z kolei nieustannie poszukuje sposobów na wykorzystanie materiałów, które pełnią bardzo istotną rolę w jego sztuce. W palecie stosowanych kolorów najczęściej ogranicza się do odcieni bieli i czerni, które nie odwracają uwagi od kształtu, ale go wzmacniają. Heerwegh stara się, by jego prace przyciągnęły uwagę widza. Kiedy oglądamy je z bliska, zauważamy pewne szczegóły, które nie były wcześniej widoczne. Oprócz czystego szkła i materiałów ceramicznych Heerwegh wykorzystuje też inne materiały, jak drewno i lina, aby wzmocnić silę przekazu obiektu.

Zarówno Anne Notebaert, jak i Jeroen Heerwegh eksperymentują z innymi materiałami niż szkło. Prace obu artystów łączy jednak właśnie materiał i… opowieści. Opowieści znad Morza Północnego, nad którym oboje mieszkają.

Stories from the North Sea, Anne Notebaert, Europejski Festiwal Szkła, Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stories from the North Sea, Anne Notebaert, Europejski Festiwal Szkła, Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stories from the North Sea – Anne Notebaert i Jeroen Heerwegh
Od 18 października do 5 listopada 2017 roku
Wernisaż: 17 października o godzinie 17.00
Europejski Festiwal Szkła Play with Glass
Wrocław

Dodaj komentarz