Otwórz się na Gdańsk!

W weekend 21 i 22 października odbędzie się pierwsza edycja festiwalu Open House Gdańsk. To druga po Gdyni polska odsłona międzynarodowego festiwalu Open House Worldwide.

Open House Gdańsk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Open House Gdańsk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na całym świecie fascynatów dobrej architektury połączyła idea spotkania z żywym miastem i jego mieszkańcami. Pierwsza edycja Open House Gdańsk zaprezentuje to, co w mieście najbardziej fascynujące: jego różnorodność. W samym centrum Gdańska, hanzeatyckie dziedzictwo spotyka się z powojenną adaptacją i wchodzi w dialog ze współczesną architekturą. Festiwal pozwoli jednak poznać miasto z zupełnie nowej, nieznanej dotąd perspektywy.

Open House to nie tylko miejska architektura w jej monumentalnej odsłonie. To także, a może przede wszystkim prywatne mieszkania i pracownie otwarte przed zwiedzającymi. To inspirujące projekty wnętrz, niebanalne rozwiązania i porywające historie. Pragniemy poznać się nawzajem, budować nowe więzi i zacieśniać istniejące – a wszystko to w kontekście architektury i designu.

Inicjatywa Open House jest nam bliska z paru względów – mówi Marta Szymczak, rzecznik prasowy Invest Komfort, dewelopera od trzech lat wspierającego gdyńską odsłonę festiwalu. – Przede wszystkim, to inspirujący, różnorodny festiwal, który porusza ważne tematy, takie jak funkcjonalność architektury, estetyka i zagospodarowanie miasta. Jako deweloper, który od ponad 20 lat realizuje inwestycje w Trójmieście, zawsze staramy się łączyć nowoczesność i elegancję z poszanowaniem istniejącej tkanki miejskiej. Wykorzystujemy jej potencjał, tworząc miejsca, które stają się wizytówkami Trójmiasta. W ramach I edycji festiwalu w Gdańsku zaprezentujemy jedną z naszych najbardziej prestiżowych inwestycji. Przykład harmonijnego połączenia w architekturze bogatej historii z nowoczesnością.

Gościem specjalnym pierwszej edycji festiwalu będzie Victoria Thornton, założycielka organizacji Open City, z której pomysłu narodził się festiwal Open House London. Po 25 latach od założenia Open House Worldwide zrzesza 35 miast na całym świecie, i jest najbardziej rozpoznawalnym, globalnym festiwalem architektury, który dociera do ponad miliona odbiorców. W 2012 roku Victoria Thornton otrzymała Order Imperium Brytyjskiego za zasługi w edukacji architektonicznej oraz znalazła się na liście najbardziej wpływowych ludzi Wielkiej Brytanii.

W ramach Open House Gdańsk otwartych zostanie ponad 50 lokalizacji na terenie Głównego, Starego i Dolnego Miasta, Biskupiej Górki oraz Starego Przedmieścia. Wśród ogłoszonych już lokalizacji są między innymi: Gdański Teatr Szekspirowski, Europejskie Centrum Solidarności, Piwnica Romańska, Dawne schronisko im. Paula Beneke na Biskupiej Górce czy mieszkanie prywatne na ulicy Łąkowej. Organizatorzy zapraszają też na szereg wydarzeń towarzyszących, m.in Archi-Disko w Królewskiej Fabryce Karabinów, Spacer z Metropolitanką czy wykład dra Jacka Friedricha. Wstęp do wszystkich lokalizacji jest darmowy, niekiedy tylko obowiązują zapisy.

Open House Gdańsk
21 i 22 października 2017 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz