Dybuk. Na pograniczu dwóch światów 

Książka Dybuk. Na pograniczu dwóch światów jest zbiorem referatów wygłoszonych w dniach 19 i 20 listopada 2015 roku w Pałacu Opatów podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod tą samą nazwą. Wzięło w niej udział grono badaczy – teologów, literaturoznawców, teatrologów, muzykologów, filmoznawców – z USA, Izraela i wielu ośrodków akademickich w Polsce.

­„Dybuk. Na pograniczu dwóch światów”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

­„Dybuk. Na pograniczu dwóch światów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konferencja została zorganizowana przez Dział Teatralny Oddziału Sztuki Nowoczesnej MNG oraz Katedrę Dramatu, Teatru i Widowisk Instytutu Filologii UG. Zamieszczony w tomie zbiór referatów poszerzony został o niewygłoszone podczas konferencji teksty prof. Katarzyny Osińskiej, prof. Michaela Steinlaufa oraz artykuł Henryka Lewa (zamieszczony pierwotnie w tygodniku „Izraelita”, sierpień-listopad 1896).

Konferencja była elementem większego projektu, który odbywał się w kilku miejscach Gdańska. Zasadniczą jego częścią była, otwarta 19 listopada 2015 roku w Pałacu Opatów, wystawa zatytułowana Dybuk. Na pograniczu dwóch światów – jej szczegółowy, bogato ilustrowany opis znajduje się w tomie. Do książki dołączona jest płyta CD z zapisem „próby czytanej” Dybuka S. An-skiego, która odbyła się w Sali Prób Teatru Miniatura w Gdańsku i dodatkowo transmitowana była na żywo przez Radio Gdańsk.

Cały projekt Dybuk. Na pograniczu dwóch światów – tak wystawa, jak i konferencja – odbywał się w ramach „Roku 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce” koordynowanego przez Instytut Teatralny im. Prof. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Dybuk. Na pograniczu dwóch światów 
Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
2017

Dodaj komentarz