Czeski street art w Lublinie

Brain Damage Gallery zaprasza na wystawę No More Crew, która prezentuje twórczość jednych z najpopularniejszych twórców street artu w Czechach: Jana Kalaba, Pasty Oner i Michała Skapy.

­Wystawa „No more crew”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

­Wystawa „No more crew” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Kaláb (CAKES, ur. 1978) – wiodąca postać na scenie nowoczesnej sztuki w Europie i jeden z najpopularniejszych czeskich artystów na świecie. Był pionierem przestrzennego graffiti, a jego liternicze formy-rzeźby bardzo szybko stały się istotnym punktem odniesienia dla innych artystów i świata sztuki ulicznej.  Barwne kwadraty i kręgi są jego obsesyjnym słownikiem dla nieskończonych wariacji na temat głębokości, czasu i ruchu. Ich użycie wnosi do jego prac wizualne rozchybotanie i organiczną niedoskonałość. Od 2006 roku uczestniczył w ponad 160 wystawach indywidualnych i grupowych.

Pasta Oner – artysta pop-artu, o korzeniach głęboko w świecie street artu, posługujący się również językiem graffiti. Na wielkich fasadach i sitodrukach wyróżnia się łatwo rozpoznawalnym stylem, z którego oprócz inspiracji Warholem, Oldenburgiem, Koonsem czy Takashi Murakamim, emanuje fascynacja światem reklamy. I chociaż nigdy nie porzucił środka wyrazu, jakim jest graffiti, to street art w jego konceptach przemawia do widza znacznie intensywniej, poprzez zrozumiały przekaz, technikę, kompozycję i dbałość o detal.

Michal Škapa (TRON, ur. 1978 ) – jeden z pionierów i czołowych malarzy graffiti w Czechach, działa od połowy lat 90. Regularnie wystawia się w galeriach sztuki. W jego działaniach widoczna jest fascynacja korzeniami graffiti i literą jako abstrakcyjnym symbolem, będącym nośnikiem ładunku emocjonalnego.  Dynamiczne kompozycje wykonywane różnymi technikami , prowokują odbiorcę do myślenia i odcyfrowywania komunikatu zaszyfrowanego w tworzonych odręcznie kształtach. Prace artysty odnoszące się do hermetyczności graffiti i niemożności jego zrozumienia przez większość odbiorców zebrane są w wydanym niedawno albumie Analfabet.

Jan Kaláb, Pasta Oner, Michal Škapa. No More Crew
Od 13 października do 10 listopada 2017 roku
Brain Damage Gallery w Lublinie

Dodaj komentarz