19 października, w 84. rocznicę nadania Zakopanemu praw miejskich, rozpocznie się 6. edycja Festiwalu im. Macieja Berbeki Inspirowane Górami. Festiwal potrwa do 21 października.

Festiwal im. Macieja Berbeki Inspirowane Górami (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal im. Macieja Berbeki Inspirowane Górami (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal interdyscyplinarny Inspirowane Górami organizowany jest, by upamiętnić nadanie Zakopanemu w 1933 roku praw miejskich. Jego celem jest ukazanie różnych dziedzin twórczości, której źródłem jest fascynacja górami, w tym także Tatrami, oraz miastem leżącym u ich podnóża, jego ciekawą historią i kulturą. Festiwal to również okazja do spotkania i wspólnego świętowania kolejnego jubileuszu Zakopanego przez mieszkańców oraz turystów – mówi Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane

Festiwal ma ponadto przypominać osoby i wydarzenia, które miały wpływ na przeobrażanie się niewielkiej osady położonej u stóp Tatr w ośrodek miejski i turystyczny jeszcze w XIX wieku.

Ale Inspirowane Górami to nie tylko wspomnienie tych, którzy górom – podobnie jak Maciej Berbeka, patron festiwalu – poświęcili życie, nie tylko upamiętnienie historycznych przemian, to także spotkanie tymi, którzy z nich czerpią inspiracje… Szósta edycja Festiwalu im. Berbeki Inspirowane Górami ma być spojrzeniem z oddali na fenomen gór, których potęga oddziałuje nawet wtedy, gdy nie można wyruszyć na szlak. Potęga gór przejawia się wówczas jako uporczywa tęsknota, która stymuluje twórczość artystyczną nie mniej niż doświadczanie żywiołu natury.

Goście obejrzą Znicz olimpijski (1969), film w reżyserii Lecha Lorentowicza o narciarzach, którzy działali jako kurierzy tatrzańscy. Elżbieta i Andrzej Lisowscy, podróżnicy znani z audycji Radia Kraków, autorzy przewodników turystycznych, laureaci międzynarodowych nagród i członkowie prestiżowego The Explorers Club opowiedzą o swoich doświadczeniach ze szlaku, a festiwalowi goście będą mogli porozmawiać z Przewodniczkami Tatrzańskimi, dla których chodzenie po górach to największa pasja.

W Parku Miejskim odbędzie się otwarcie plenerowej wystawy Zakopane. Miasto kobiet, a w Miejskiej Galerii Sztuki – wystawa pokonkursowa Moje Zakopane. Za najciekawszy dyplom 2016/2017 w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara zostanie wręczona Nagroda im. Macieja Berbeki.

Literackich wrażeń dostarczy Willa Astoria, która zaprasza na wieczór pt. Nasze góry w poezji oraz Literacką Wędrówkę Szlakiem Niezwykłym z Bohdanem Gumowskim w roli przewodnika.

Nie zabraknie również muzyki. Hanka Wójciak da żywiołowy koncert, który będzie jednocześnie premierą jej płyty Zasłona, a zwieńczeniem festiwalu będzie koncert Agi Zaryan, z którą wystąpi European Jazz Trio.

Festiwal im. Macieja Berbeki Inspirowane Górami – program (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal im. Macieja Berbeki Inspirowane Górami – program (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal im. Macieja Berbeki Inspirowane Górami
Od 19 października do 21 października 2017 roku
Zakopane

Dodaj komentarz