• 2017-10-13

Arton Review 2017. Wokół Formy Filmowej 

Do udziału w tegorocznej edycji Arton Review zaproszono Agnieszkę Lasotę, Laurę Pawelę i Amandę Wieczorek.

Arton Review 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Arton Review 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Lasota przyjrzała się archiwum Barbary Kozłowskiej, artystki będącej niegdyś jedną z kluczowych postaci konceptualnej sceny wrocławskiej, i w efekcie powstał film The Line (All this can be seen anywhere) – portret artystki, ale przede wszystkim swoista podróż metaforyczna. To właśnie z podróżowania Kozłowska uczyniła główne medium swojej sztuki.

Laura Pawela, odnosząc się do własnych doświadczeń w pracy z medium filmowym oraz pracy w telewizji, stworzyła film, będący dialogiem z współtwórcą Warsztatu Formy Filmowej, Pawłem Kwiekiem i jego filmem Ja i telefon z 1972 r. Amanda Wieczorek filmem The False Mirror syntetycznie spuentowała twórczość Jolanty Marcolli, głównie teoretyczne teksty artystki i prace powstałe w czasie, kiedy w 1975 r. odbywała praktykę w telewizji.

Po przeglądzie organizatorzy zapraszają na panel z udziałem artystek, które opowiedzą, czym dla nich i dla ich sztuki jest odkrywanie przeszłości polskiej sztuki i z jakiego rodzaju archiwami do tej pory pracowały.

Druga część wieczoru poświęcona będzie Gerardowi Kwiatkowskiemu, artysty i twórcy m.in. słynnej Galerii EL w Elblągu. Organizatorzy zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego Gerard Kwiatkowski. Nie(d)odceniony robotnik sztuki.

W latach 60. Elbląg był jednym z centrów sztuki awangardowej w Polsce. Do Galerii EL, mieszczącej się w ruinach gotyckiego kościoła, przyjeżdżali najwybitniejsi polscy artyści, żeby działać, tworzyć i pokazywać swoje prace. To tutaj w latach 1965–1973 odbywało się legendarne Biennale Form Przestrzennych, podczas którego w przestrzeni miejskiej Elbląga, dzięki współpracy artystów i robotników – pracowników Zakładów Mechanicznych ZAMECH, powstały zachowane do dziś monumentalne rzeźby. W 1973 r. Biennale przyjęło nazwę Kinolaboratorium. Wówczas Elbląg gościł ponad stu wybitnych twórców z Polski i zagranicy, którzy pokazali swoje filmy i przeprowadzili  artystyczne interwencje, w atmosferze twórczej wspólnoty.

Po pokazie odbędzie się panel z udziałem Kariny Dzieweczyńskiej, kuratorki Galerii EL oraz współtwórczyni filmu, Teresy Murak, artystki i uczestniczki wydarzeń w Galerii EL w latach 70., dyrektora Piotra Rypsona i Mariki Kuźmicz.

Arton Review 2017. Wokół Formy Filmowej 
Organizator: Fundacja Arton
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Warszawie
14 października 2017 roku
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz