• 2017-10-12

Architektoniczny krajobraz współczesnych Chin na krakowskiej wystawie

Już dziś o godzinie 20.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się wernisaż, a od jutra do 7 stycznia 2018 roku, będzie można oglądać wystawę Modernizm udomowiony. Współczesna architektura chińska.

Projekt: Zhu'an Residence, Studio: Zhaoyang Architects (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt: Zhu'an Residence, Studio: Zhaoyang Architects (źródło: materiały prasowe organizatora)

Architektoniczny krajobraz współczesnych Chin jest niezmiernie zróżnicowany. Po budowlanych bumach i szaleńczej urbanizacji w największych miastach i regionach nadmorskich – najwcześniej rozwiniętych obszarach kraju – wielkie przemiany przechodzą teraz mniejsze miasta i wsie w chińskim interiorze. Spoglądając wstecz na te lata rozwoju, ciesząc się komfortem i wolnością wynikającymi z postępu społecznego, Chińczycy stopniowo uzmysławiają sobie, że taka niezrównoważona, zorientowana głównie na gospodarkę i technologię modernizacja wyrządziła olbrzymie szkody zarówno w środowisku naturalnym, jak i kulturowym. Architektura i urbanistyka przywykły służyć władzy, celebrować kapitał i schlebiać zachciankom kultury konsumpcyjnej, często tworząc jej widowiskowe wizerunki i oznaki, przez co zatraciły swą elementarną szczerość.

Po okresie traumy spowodowanej szybkim rozwojem ilościowym zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich chińscy architekci zaczęli szukać zrównoważonego i zdrowego sposobu budowania kultury, starając się zaleczyć rany zadane tożsamości. Rośnie świadomość, że tylko zapewnienie należytej ochrony unikatowych środowisk i wartościowych historycznie przestrzeni, przy jednoczesnym ich zagospodarowaniu poprzez adaptację do wymogów współczesnego życia, a także harmonijnego współistnienia cywilizacji technicznej z porządkiem naturalnym i tradycji kulturowej z rozwojem gospodarczym umożliwi utrzymanie jakości życia ludzi.

Wystawa Modernizm udomowiony. Współczesna architektura chińska prezentuje prace osiemnastu chińskich architektów z ostatnich lat. Nie jest to jednak panoramiczny widok współczesnej architektury chińskiej, lecz raczej jej przekrojowy przegląd, na co wskazuje sam tytuł, mający na celu ukazanie dróg, którymi podążają chińscy architekci starający się budować i przywracać porządek ludzki w mieście i na wsi – znaczący i wyróżniający się w kontekście globalizacji.

Wybrani do wystawy architekci pochodzą z różnych regionów, zarówno z dużych miast, jak i z mniejszych miejscowości. Niektórzy byli zatrudnieni w największych w kraju koncernach zajmujących się pracami projektowymi i współpracowali z architektami o międzynarodowej renomie, inni utworzyli niewielkie, niezależne biura projektowe, a jeszcze inni są wykładowcami akademickimi. Choć eksponowane projekty mają różne lokalizacje, różnią się funkcją, koncepcją, skalą, a nawet budżetem, a przy tym powstały dla różnych inwestorów, łączy je podobne podejście do poszukiwania odpowiednich rozwiązań poprzez uwzględnianie miejscowych uwarunkowań, odkrywanie, dostosowywanie i przywracanie istniejących relacji i zastanej tkanki z myślą o wzbogacaniu i odnawianiu naszej tradycji.

Projekty te czerpiąc z wartości lokalnego tradycyjnego rzemiosła, jego technik i materiałów, przykładają szczególną wagę do zasadniczej jakości architektury i starają się tworzyć miejsca przepojone duchem naszych czasów oraz autentycznością rodzimej kultury. Jednocześnie nie odrzucają zachodniego świata, a wchodzą z nim w dialog.

Projekt: Muzeum Kultury Cesarzy Dynastii Ming i Muzeum Miasta Zhongxiang, Studio: Shan Jun Atelier (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt: Muzeum Kultury Cesarzy Dynastii Ming i Muzeum Miasta Zhongxiang, Studio: Shan Jun Atelier (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja, której kuratorami są Krzysztof Ingarden i Wang Lu, stanowi znaczący krok naprzód w architektonicznej wymianie kulturalnej między Polską i Chinami.

Modernizm udomowiony. Współczesna architektura chińska
Wernisaż: 12 października o godzinie 20.00
Czas trwania: od 13 października 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR