I Ogólnopolski Konkurs Malarski „Moje Zakopane”

Zakopane, miasto leżące u stóp najpiękniejszych gór w Polsce, posiada swoją bogatą historię i żywą tradycję. Na renomę tego miejsca, jako znaczącego ośrodka kultury, pracowały pokolenia twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki (ludzi pióra, plastyków, muzyków i aktorów). Zakopane to miasto wobec którego nie sposób pozostać obojętnym.

Ogólnopolski konkurs Moje Zakopane (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ogólnopolski konkurs Moje Zakopane (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokonkursowa wystawa malarska Moje Zakopane jest próbą artystycznego pokazania owego magicznego pierwiastka, który Witkacy przed laty nazwał „zakopianiną”. Zakopane jako źródło inspiracji, jako miejsce pracy twórczej, jako stan świadomości. Temat wystawy pokonkursowej jest próbą pobudzenia do głębszej refleksji nad relacją twórczą pomiędzy przenikającą się przestrzenią natury i kultury.

Prezentowana wielowątkowość spojrzenia na Zakopane z różnych perspektyw twórczych, estetycznych i emocjonalnych, pozwala nam odkryć ten szczególny fenomen „miasta w górach” w sposób odległy od utartych sloganów, zaskakujący nieszablonowym spojrzeniem i emocjonalnym ładunkiem autentycznego przeżycia.

Znane są już wyniki I etapu Konkursu. 61 artystów z całej Polski zgłosiło na Konkurs 139 prac w różnych technikach malarskich (olej, pastel, gwasz aż po techniki własne). Jury, po wnikliwej analizie, ze szczególnym uwzględnieniem zgodności z tematem konkursu, postanowiło zakwalifikować do wystawy pokonkursowej 47 prac 35-ciu Artystów. Kulminacyjny moment rozstrzygnięcia Konkursu nastąpi w dniu 13 października, kiedy to na wernisażu wystawy pokonkursowej Moje Zakopane poznamy zdobywców trzech głównych nagród, jak również trzech wyróżnień.

Lidia Rosińska-Podleśny

I Ogólnopolski Konkurs Malarski „Moje Zakopane”
Wernisaż wystawy pokonkursowej: 13 października 2017 roku
Zakopiańskie Centrum Kultury

Dodaj komentarz