• 2017-10-12

Filharmonia Krakowska – Bokun/Kościuszko plays Kościuszko

Jakub Kościuszko i Jan Jakub Bokun – dwóch wspaniałych muzyków wystąpi w Filharmonii Krakowskiej 12 października.

Jan Jakub Bokun (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Jakub Bokun (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z okazji Roku Kościuszkowskiego Jakub Kościuszko przygotował projekt artystyczny, prezentujący perły muzyki polskiej – klasycznej oraz współczesnej, wśród których naczelne miejsce zajmują wyjątkowe transkrypcje muzycznych dzieł Tadeusza Kościuszki. Program koncertu został zbudowany na idei czerpania inspiracji z europejskiej i polskiej tradycji muzycznej, z jednoczesnym śmiałym prezentowaniem najnowszych brzmień, łączących w sobie elementy różnych gatunków muzycznych.

Muzyczne utwory Tadeusza Kościuszki znakomicie brzmią na gitarze, która za jego życia była popularnym instrumentem w europejskich stolicach. Dowodem na to są określenia końca XVIII wieku jako czasów „Złotego Wieku Gitary” czy też „Gitaromanii”, która opanowała całkowicie kameralne koncerty na europejskich salonach. Tadeusz Kościuszko, nowoczesny patriota wyprzedzający myślą swoje czasy, ma w programie koncertu godne towarzystwo zarówno twórców z kanonu klasyki (Chopin, Tansman), jak i współczesnych, młodych kompozytorów (Pasieczny, Zaleski), którzy pielęgnują inspiracje muzyką polską, a jednocześnie bez kompleksów łączą wpływy różnych gatunków.

Bokun/Kościuszko Duo to formacja, która ponowne odkrywa arcydzieła muzyki kameralnej od Schuberta, przez muzykę francuską ostatniego wieku, aż po najnowszą literaturę kameralną i solową oraz klezmer-fusion. Duet wykonuje również muzykę Astora Piazzolli. Bezpośrednim impulsem do założenia zespołu było zamiłowanie muzyków do kameralistyki. Doświadczenia wyniesione z wielu lat współpracy z innymi instrumentalistami stały się zalążkiem pomysłów interpretacyjnych formacji, stawiającej na jakość artystycznej wypowiedzi, trafiającej zarazem do szerokiego spektrum odbiorców muzyki. W 2015 roku muzycy wydali wspólny album A la carte, zyskujący pięciogwiazdkowe recenzje.

Bokun/Kościuszko Duo
12 października 2017 roku, godz. 20.30
Filharmonia Krakowska

Dodaj komentarz