Traffic Design – czas zmian

12 października rozpocznie się kolejna – przejściowa – edycja Traffic Design, która jest jednocześnie podsumowaniem dotychczasowych działań festiwalu i zapowiedzią kolejnych edycji w nowej formule biennale.

Traffic Design 6,5 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Traffic Design 6,5 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas tegorocznego festiwalu znajdzie się miejsce na prezentację metaloplastycznej realizacji artystycznej, dyskusję o sztuce w przestrzeni modernistycznego miasta oraz sekretny pokaz filmowy. W programie jest również wystawa, będąca zbiorem inspiracji na kolejne lata działalności.

Panel poświęcony sztuce w przestrzeni modernistycznego miasta przybierze formę prezentacji zaproszonych gości zakończonych wspólną rozmową. Dr Monika Wróbel omówi Miejsce sztuki współczesnej w przestrzeni miasta, Maciej Bychowski wygłosi prelekcję pt. Otwarta Galeria. Formy Przestrzenne w Elblągu, natomiast Jacek Wielebski spojrzy na Dekoracje i detal w architekturze modernistycznej. Kulisy powstawania wystawy Dowody Zbrodni. Spotkanie poprowadzi dr inż. arch. Piotr Czyż związany z Politechniką Gdańską oraz ASP.

Traffic Design 6,5 to również wystawa. Na Dowody Zbrodni składa się seria artystycznych fotografii modernistycznych dekoracji z całej Polski, których przykłady zebrali Jacek Wielebski i Rafał Kołsut. Pomimo programowej rezygnacji z ornamentu, architektura modernistyczna nie wyrzekła się zdobień i choć modernizm nazywany jest stylem międzynarodowym, to zróżnicowanie także na poziomie dekoracji widać nawet w skali kraju.

Architektura modernistyczna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Architektura modernistyczna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gromadząc przykłady ornamentu, szukają oni również inspiracji do kolejnych działań festiwalowych. Próbują odpowiedzieć na pytanie, jak projektować elementy użytkowe i dekoracyjne, z jakich środków korzystać, by wciąż dobrze wpisywać się w estetykę modernizmu. Zebrany materiał chcą przekazać artystom jako surowiec do twórczego przekształcania, by jak w soczewce, w Gdyni, móc rozwijać i realizować sztukę i design według klucza modernistów.

Dopełnieniem Traffic Design 6,5 będzie wyjątkowy pokaz filmowy 17 października o godzinie 19.00. Organizatorzy zaproszą entuzjastów miasta do niedostępnej na co dzień przestrzeni na terenie Śródmieścia Gdyni. Więcej szczegółów pojawi się wkrótce w mediach społecznościowych festiwalu.

Wystawa, dyskusja, pokaz filmowy… a to nie wszystko! Organizatorzy Traffic Design postanowili zostawić po sobie ślad w przestrzeni publicznej. Na budynku żłobka Niezapominajka przy ulicy Wójta Radtkego odsłonią metaloplastyczny mural, zaprojektowany przez Patryka Mogilnickiego.

Traffic Design jest współfinansowany przez Miasto Gdynia.

Traffic Design 6,5
Od 12 do 17 października 2017 roku

Wernisaż wystawy Dowody Zbrodni
12 października o godzinie 20.00
tuBAZA, Gdynia

Dodaj komentarz