• 2017-10-11

Międzynarodowo o Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia

W dniach 13 i 14 października 2017 roku Instytut Adama Mickiewicza oraz Muzeum Sztuki w Łodzi organizują międzynarodową konferencję poświęconą Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia (PRES) w związku z 60. rocznicą powołania placówki do życia.

Plakat konferencji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat konferencji (źródło: materiały prasowe organizatora)

PRES powstało w 1957 roku w Warszawie. Jako platforma wolności ekspresji twórczej w Bloku Wschodnim miało wymiar symboliczny. Otwarte zaledwie kilka lat po innych placówkach tego typu, jak Club d’Essai de la Radiodiffusion-Télévision Française (1948) czy WDR – Studio für Elektronische Musik w Kolonii (1951), PRES działało przy radiu publicznym. Prowadzone przez muzykologa Józefa Patkowskiego stało się jednym z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć swojego czasu.

Podczas konferencji przybliżona zostanie działalność Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia w ramach socjalistycznej ekonomii, która regulowała między innymi ówczesny rozwój technologiczny, a także w kontekście scentralizowanego systemu zarządzania kulturą i związanej z nim cenzury.

Omówione zostaną relacje między polem sztuki i PRES, w tym projekt wyposażenia studia autorstwa Oskara Hansena i instrument perkusyjny Krzysztofa Wodiczki. Przeanalizowane zostaną kontakty międzynarodowe placówki, realizowane między innymi poprzez zamówienia kompozytorskie u stypendystów Fundacji Fulbrighta czy współpracę z takimi twórcami jak Amerykanin Michael Ranta i włoska grupa Nuove Proposte Sonore. Podjęty zostanie także temat relacji realizatora i kompozytora, zarówno w ramach dyskusji z drugim pokoleniem realizatorów PRES, jak i na przykładzie trzech wersji Symfonii Bogusława Schaeffera.

W programie konferencji znajdzie się ponadto wykład poświęcony wczesnemu odbiorowi muzyki elektroakustycznej na przykładzie twórczości Krzysztofa Pendereckiego oraz wystąpienie o związkach produkcji dźwiękowej PRES i muzyki popularnej.

Zaproszeni do Łodzi goście przedstawią opracowania tematów sytuujących fenomen Studia Eksperymentalnego w szerszym kontekście. Poznamy odpowiedzi na pytania: co się zmieniło w sytuacji drugiej generacji studiów włoskich, że otworzyły się na współpracę międzynarodową? Dlaczego w Wielkiej Brytanii nigdy nie powstało narodowe studio w rodzaju PRES? Na czym polega zbiorowy aspekt tworzenia muzyki elektroakustycznej? Dlaczego muzyka eksperymentalna była częściej wspierana przez galerie sztuki niż przez instytucje muzyczne? Dowiemy się także jak produkcja muzyki eksperymentalnej wspierała strategię rozwoju nowoczesnych muzeów.

W konferencji udział wezmą: Antoni Beksiak, Bolesław Błaszczyk, Dariusz Brzostek, Cndy Bylander, David Crowley, David Grubbs, Ewa Guziołek-Tubelewicz, Lukáš Jiřička, Aleksandra Kędziorek, Sanne Krogh Groth, Michał Libera, Michał Mendyk, Flo Menezes, Antoni Michnik, Lars Mørch Finborud, Frances Morgan, Daniel Muzyczuk, Ola Nordal, Barbara Okoń-Makowska, Agnieszka Pindera, Holly Rogers, Tadeusz Sudnik, Krzysztof Szlifirski, Jan Topolski, Joanna Walewska, Laura Zattra i Marek Zwyrzykowski.

Konferencja jest częścią międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – POLSKA 100 – i ostała sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie organizatora.

Studio Eksperymentalne Polskiego Radia – konferencja
13 i 14 października 2017 roku
Muzeum Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz