Forum Przyszłości Kultury

Debata odbędzie się 12 października o godz. 18.00 w Galerii Arsenał elektrownia w Białymstoku, udział w nim wezmą Agata Pyzik (kuratorka, pisarka), Jana Shostak (artystka), Katarzyna Sawicka-Mierzyńska (Uniwersytet w Białymstoku) i Janek Simon (artysta). Dyskusję moderować będzie Edwin Bendyk z tygodnika „Polityka”.

Forum Przyszłości Kultury (źródło: materiały prasowe organizatora)

Forum Przyszłości Kultury (źródło: materiały prasowe organizatora)

Upadek muru berlińskiego w 1989 roku zapowiadał nadejście nowego świata coraz silniejszej globalnej integracji, bez murów i granic hamujących przepływ ludzi i idei. Trzy dekady później mury graniczne dzielą świat jak nigdy wcześniej, na przekór rzeczywistości, której symbolem stała się swobodna komunikacja w internecie kwestionująca jakiekolwiek granice. Jaka jest kondycja sztuki i kultury w tym schizofrenicznym świecie? Jaka logika zwycięży – stawiania murów czy budowy mostów ponad granicami? Debatę uzupełnia wystawa Uwaga! Granica prezentowana równolegle w Galerii Arsenał i w Galerii Labirynt w Lublinie.

W dniach 18 i 19 listopada w warszawskim Teatrze Powszechnym odbędzie się Forum Przyszłości Kultury. W rok po Kongresie Kultury 2016 spotkamy się ponownie, by kontynuować dyskusję o kulturze, Polsce, Europie i świecie. Czy rozumiemy, o jaką stawkę gra przyszłość? Spróbujemy także zmierzyć się z wyzwaniem ujawnionym podczas Kongresu – brakiem wspólnej narracji umożliwiającej bycie razem w swej różnorodności i odrębności wszystkim tym, którym bliska jest wizja kultury otwartej i wolnej, autonomicznej wobec politycznego dyktatu, odpornej na ideologiczne toksyny i jad ksenofobii. Forum poprzedza cykl debat organizowanych w całej Polsce.

Debata Uwaga, granica! Mapa, przestrzeń, terytorium
12 października 20167 roku, godz. 18.00
Galeria Arsenał elektrownia w Białymstoku

Forum Przyszłości Kultury
18 i 19 listopada 2017 roku
Teatr Powszechny w Warszawie

Dodaj komentarz