Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT

Przejścia – przenikania to hasło tegorocznego Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynT, na który organizatorzy zapraszają do Słubic i Frankfurtu nad Odrą od 13 do 15 października.

Festiwal Nowej Sztuki lAbirynT (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Nowej Sztuki lAbirynT (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co czeka widzów w tym roku? Przez trzy dni na pograniczu polsko-niemieckim będzie kilkadziesiąt akcji artystycznych, liczne wystawy, pokazy filmowe, spotkania z artystami, wykłady, performance i happeningi. Stoi za nimi międzynarodowe grono artystów reprezentujących: Czechy, Japonię, Francję, Kanadę, Niemcy, Polskę, Słowację, Szwajcarię, Turcję, Węgry.

Kuratorska sugestia, zawarta w haśle festiwalu, określając zakres problemowy, pozwala stworzyć klucz interpretacyjny do labiryntowych prezentacji. Tegoroczną kuratorską wskazówkę („przejścia – przenikania”) można odczytywać na wiele sposobów. Przejścia mogą być oczywiste: codziennie przechodzimy z miejsca na miejsce, wyznaczamy trasy, dystanse, przechodzimy przez drzwi.

Przechodząc, pokonujemy również granice: te państwowe, ale również mentalne, naukowe. Przechodzimy małymi krokami i wielkimi skokami. Przejście to również pewien odcinek czasowo-przestrzenny, podczas którego wiele może się zdarzyć. To droga, również życiowa, na której spotka nas wiele radości, ale też przeszkód i zakrętów. Bywają również przejścia symboliczne, stany przejściowe, procesy twórcze, formalne. Przenikanie natomiast odnosi się bardziej do aspektów metafizycznych naszego życia, gdzieś na granicy jawy i snu, marzeń sennych a także odwiecznego tematu przenikania się życia i śmierci.

Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny, a program został tak ułożony, żeby żadne wydarzenia się nie pokrywały. Oficjalne otwarcie Festiwalu nastąpi 13 października o 15.15 w sali kinowej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. Jego organizatorem jest Galeria OKNO Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury i Stowarzyszenie Słubfurt. Kuratorami są: Anna Panek-Kusz, Michael Kurzwelly i Jerzy Olek, pomysłodawca Festiwalu.

Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT
Od 13 do 15 października 2017 roku
Słubice, Frankfurt nad Odrą

Dodaj komentarz