Krew jako symbol. Wystawa w Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 13 października zaprasza na wystawę Krew. Łączy i dzieli. Krew krąży w każdym z nas. To nie tylko płyn fizjologiczny, ale też uniwersalny symbol naszej tożsamości, poczucia przynależności.

„Krew. Łączy i dzieli”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Krew. Łączy i dzieli” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Krew. Łączy i dzieli jest wielowątkową opowieścią o niezwykłej substancji, która przenika tradycję i współczesność relacji żydowsko-chrześcijańskich. To również uniwersalna opowieść o tętniącym w każdym z nas źródle motywów i znaczeń, określania tożsamości, ale też miejscu rodzących się podziałów i uprzedzeń.

Krew jest mocnym symbolem zakorzenionym w judaizmie. To także symbol życia i śmierci, tego, co święte i co zwyczajne (sacrum/profanum). Dla wielu jest tabu, a jednocześnie jest źródłem przesądów. Nie pozostawiając nikogo obojętnym, krew budzi silne emocje, pociąga i odpycha. Eskpozycja dzielić się będzie na pięć obszarów tematycznych: 1. Wiara i rytuał 2. Krew żydowska – krew chrześcijańska 3. Krew i rasa 4. Medycyna i genetyka 5. Krew i tożsamość. Zaprezentowane zostaną liczne materiały dokumentalne, ikonograficzne i multimedialne.

Na wystawie zobaczymy m.in. spektakularne dzieło Blood Cinema Anisha Kapoora, jednego z najwybitniejszych artystów światowej sławy, którego prace wystawiane są w takich muzeach jak MoMa w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie i Centre  Pompidou w Paryżu, litografię Marca Chagalla, obraz Bez tytułu (Permanent Star) autorstwa Piotra Uklańskiego czy poruszającą kompozycję na papierze Moshe Gershuniego, słynnego artysty izraelskiego; a także film Artura Żmijewskiego.

Muzeum POLIN zaprosiło do współpracy trzy polskie artystki: Elizę Proszczuk, Dorotę Buczkowską i Bognę Burską. Wystawa prowokuje do stawiania sobie pytań: Kim jestem? Co mnie definiuje? Jak określam swoją tożsamość? Czy więzy krwi są ważniejsze niż przynależność narodowa i kulturowa? Jaką rolę odgrywa krew w tym, jak określamy samych siebie i jak określają nas inni.

„Krew. Łączy i dzieli”, fot. M. Starowieyska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Krew. Łączy i dzieli”, fot. M. Starowieyska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krew. Łączy i dzieli
Od 13 października 2017 roku do 29 stycznia 2018 roku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Dodaj komentarz